Ampumaurheiluliitto
Facebookissa

Lounais-Suomen aluejaoston uutisia ja kalenteri

Lounais-Suomen alueen sivustoa ylläpitää Klaus Kurki.

Aluejaoston tahtumat

Ei tapahtumia

Lisää tapahtumia RSS ATOM

 

Aluejaoston uutisia

SAL oli mukana liikunnan ja terveystiedon opettajien opintopäivillä

6.2.
Ampumaurheiluliiton osasto oli mukana liikunnan ja terveystiedon opettajien opintopäivillä viime viikonloppuna Hämeenlinnassa. Opintopäiville osallistui 420 innostunutta kurssilaista.

Tehoryhmän Testileirille Vierumäelle 4.-6.11.2011 on ilmoittautuminen nyt ajankohtaista

19.9.2011
Valintaleirin 4.-6.11.2011 kautta mukaan kiväärin, pistoolin ja liikkuvan maalin Tehoryhmävalmennukseen. Nuorten tehoryhmään voi päästä Vierumäellä järjestettävän valintaleirin kautta. Valintaleiri sisältää ampumatestin, fyysisen kunnon testauksen ja haastattelun. Lauantain aikana myös Kihu tulee testaamaan palautteen merkitystä ampumasuorituksessa osalla tehoryhmän urheilijoita. Valintaleirille kutsutaan menneen kauden aikana hyviä näyttöjä antaneita 14 - 18 -vuotiaita ampujia. Ilmoittautuminen Vierumäen testileirille alla olevasta linkistä!

Ehdota vuoden 2011 Kultahippupalkittavia

12.9.2011
Nuorisovaliokunta valitsee vuosittain vuoden Kultahippuampujan, -ohjaajan ja -seuran. Kultahippuhuomionosoituksia ei jaeta vain menestyksen perusteella, vaan huomionosoituksen saajat ovat aktiivisia ja reiluja Kultahipputoiminnassa.

Liki sata nuorta tähtäsi tarkasti Kultahipuissa Joensuussa

8.8.2011
Kultahippujen ruutiasefinaali käytiin lauantaina 6. elokuuta Joensuussa Onttolan ampumaradalla. Finaalissa asetti aseensa tuelle 96 nuorta ampujaa 23 seurasta. Alle 12- ja 14-vuotiaiden pienoiskivääri- ja pienoispistoolisarjoihin saapui osanottajia jokaiselta SAL:n alueelta. Viime vuonna finaalissa oli 108 kultahippuampujaa 24 seurasta.

Kultahippufinaalit ruutiaseilla kisaillaan 6.8.2011 Joensuussa

23.6.2011

RSS ATOM Lisää uutisia

© 2012 Suomen Ampumaurheiluliitto

Liittosaitti