Tehoryhmä 2016

Suomen Ampumaurheiluliitolla (SAL) on nuorille tarkoitettu valmennusryhmä haulikko-, kivääri- ja pistoolilajeissa sekä liikkuvassa maalissa. Nuorten tehoryhmätoiminnan tarkoituksena on auttaa ja tukea lahjakkaita nuoria urheiluampujia heidän harjoittelussaan ja valmennuksessaan. Nuoret eivät vielä kuulu maajoukkueryhmiin, mutta tavoite on asetettu menestymiseen kilpaurheilussa.

Urheiliijat vahvistavat mukaantulonsa valmennukseen SAL:n ja urheilijan välisellä sopimuksella.

Kivääri

Etelä-Suomi
Björn Friman, Esbo Skytteförening
Matias Kiuru, Poliisien Ampumaseura
Jenna Kuisma, Poliisien Ampumaseura
Henna Viljanen, Poliisien Ampumaseura
yht. 4

Pohjanmaa
Konsta Aho, Lappajärven Ampujat
Sanna Lager, Kauhavan Ampujat
Mira Mäkelä, Lappajärven Ampujat
Iina Vaitiniemi (uusi), Haapajärven Ampumaseura
yht. 4

Lounais-Suomi
Eeva Hänninen (uusi), Kymppi-64
Juho Katajamaa, Nokian Seudun Ampujat
Riku Koskela, Satakunnan Ampujat
Jimi Lång, Kankaanpään Ampumaurheilijat
Jone Lång, Kankaanpään Ampumaurheilijat
Niklas Mäkelä, Nokian Seudun Ampujat
Mira Ojanen, Punkalaitumen Kunto
Jere-Juhani Salo, Nokian Seudun Ampujat
Anna-Maria Siivonen, Rauman Seudun Urheiluampujat
yht. 9

Itä-Suomi
Inka Havukainen, Kiteen Ampujat
Sami Heiskanen, Pieksämäen Seudun Ampujat
Emmi Hyrkäs, Simpeleen Hahlo
Armi Häkkinen, Kuusankosken Ampujat
Oona Koljonen, Tohmajärven Urheilijat
Satu Korhola, Mikkelin Ampujat
Tiia Mauno (uusi), Kuusankosken Ampujat
Emmi Pekkanen, Kuusankosken Ampujat
Suvi Petäjäsaari, Myllykosken Ampujat
Mika Piipponen, Kuusankosken Ampujat
Roope Pohjoisaho, Kuusankosken Ampujat
Joona Rajala, Kuusankosken Ampujat
Sonja Siitonen (uusi), Simpeleen Hahlo
Tommi Tella, Joensuun Ampujat
yht. 14

Lappi
Jasmin Mattila, Sodankylän Ampujat
Laura Sipola, Sodankylän Ampujat
yht. 2

Pistooli

Aleksi Bruun, Savonlinnan Metsästys- ja Ampumaseura
Oskari Eloranta, Kankaanpään Ampumaurheilijat
Arttu Ihalainen, Pieksämäen Seudun Ampujat
Essi Kuisma, Poliisien Ampumaseura
Henna Nurma, Poliisien Ampumaseura
Julia Palmgren (uusi), Mikkelin Ampujat
Maija Pernu, Ivalon Urheiluampujat
Jani Pitkänen (uusi), Ikaalisten Ampujat
Maija Pärri (uusi), Rauman Seudun Urheiluampujat
Niko Roos, Rauman Seudun Urheiluampujat
Leo Salonen (uusi), Rauman Seudun Urheiluampujat
Leevi Siren (uusi), Turun Seudun Ampujat
Ilkka Syrjä (uusi), Rauman Seudun Urheiluampujat
Sandra Toivonen, Poliisien Ampumaseura
yht. 14

Liikkuva maali
Maija Kuusela, Rovaniemen Ampujat ja Metsäveikot
yht. 1

Haulikko

Trap

Matias Koivu, Orimattilan Seudun Urheiluampujat
Niko Kopra, Orimattilan Seudun Urheiluampujat
Iiro Lammi, Härmän Seudun Ampujat
Patrik Nummela (uusi), Orimattilan Seudun Urheiluampujat
Miko Nykänen, Viitasaaren Ampujat
Kristian Palin, Pohjois-Hämeen Ampujat
Juhani Ripatti, Orimattilan Seudun Urheiluampujat
Christoffer Österman, Raseborgs Skyttar
yht. 8