Tehoryhmä 2018

Suomen Ampumaurheiluliitolla (SAL) on nuorille tarkoitettu valmennusryhmä. Nuorten tehoryhmätoiminnan tarkoituksena on auttaa ja tukea lahjakkaita nuoria urheiluampujia heidän harjoittelussaan ja valmennuksessaan. Nuoret eivät vielä kuulu maajoukkueryhmiin, mutta tavoite on asetettu menestymiseen kilpaurheilussa.

Urheiliijat vahvistavat mukaantulonsa valmennukseen SAL:n ja urheilijan välisellä sopimuksella.

Kivääri
Etelä-Suomi
Roni Airo (Keski-Uusimaan Ampumaseura)
Pauliina Jännes (Esbo Skytteförening)
Luukas Koota (Esbo Skytteförening)
Jenna Kuisma (Kyrkslätt Skytteförening)
Tuomas Tapper (Poliisien Ampumaseura)
Uudet:
Rasmus Ritari (Keski-Uusimaan Ampumaseura)
Tuulevi Suomus (Vihdin Ampumaseura)

Lounais-Suomi
Mikko Helenius (Nokian Seudun Ampujat)
Salla Korpela (Turun Seudun Ampujat)
Riku Koskela (Satakunnan Ampujat)
Essi Laitinen (Turun Seudun Ampujat)
Jimi Lång (Kankaanpään Ampumaurheilijat)
Elli Männistö (Punkalaitumen Kunto)
Jere-Juhani Salo (Nokian Seudun Ampujat)
Lauri Vähä-Savo (Satakunnan Ampujat)
Uudet:
Mikko Mantere (Hämeenlinnan Ampumaseura)
Julia Rannikko (Salon Seudun Seudun Ampujat)
Neea Vuorela (Nokian Seudun Ampujat)

Pohjanmaa
Konsta Aho (Lappajärven Ampujat)
Ville Ketolainen (Isonkyrön Metsästys- ja Ampumaseura)
Senni Lauttamus (Isonkyrön Metsästys- ja Ampumaseura)
Miika Mäkelä (Lappajärven Ampujat)
Uudet:
Markus-Pekka Dreyer Perkiömäki (Isonkyrön Metsästys- ja Ampumaseura)
Aleksi Kasi (Isonkyrön Metsästys- ja Ampumaseura)

Itä-Suomi
Juho Katajamaa (Kuusankosken Ampujat)
Jonna Mauno (Kuusankosken Ampujat)
Suvi Petäjäsaari (Myllykosken Ampujat)
Mika Piipponen (Kuusankosken Ampujat)
Sonja Siitonen (Simpeleen Hahlo)

Lappi
Anni Sipola (Sodankylän Ampujat)
Laura Sipola (Sodankylä Ampujat)

Pistooli
Aurelia Ahokas (Poliisien Ampumaseura)
Venla Berg (Karstulan Seudun Metsästys- ja Ampumaseura)
Lasarus Hangassalo (Isonkyrön Metsästys- ja Ampumaseura)
Urho Hietaniemi (Alavuden Ampujat)
Lauri Huhtanen (Karstulan Seudun Metsästys- ja Ampumaseura)
Vili Lappi (Kaustisen Pohjan-Veikot)
Niklas Myllymäki (Nokian Seudun Ampujat)
Essi Niemi (Satakunnan Ampujat)
Julia Palmgren (Mikkelin Ampujat)
Maija Pernu (Kuopion Ampuma- ja Metsästysseura)
Mari Pihlaja (Kauhavan Ampujat)
Elina Ripatti (Mikkelin Ampujat)
Niko Roos (Rauman Seudun Urheiluampujat)
Marika Röyhkiö (Esbo Skytteförening)
Leo Salonen (Rauman Seudun Urheiluampujat)
Uudet:
Sophia Arrakoski (Raseborgs Skyttar)
Ella Hakala (Isonkyrön Metsästys- ja Ampumaseura)
Arttu Laulainen (Keiteleen Ampumaseura)
Tuukka Metsälä (Lammin Ampumaseura)
Uki Torkko (Isonkyrön Metsästys- ja Ampumaseura)

Haulikko, trap
Juho Montonen (Siilinjärven Urheiluampujat)
Juho Mäkelä (Orimattilan Seudun Urheiluampujat)
Kristian Palin (Pohjois-Hämeen Ampujat)
Uudet:
Aaro Savilahti (Pohjois-Hämeen Ampujat)

Liikkuva maali
Uudet:
Toni Annala (Jalasjärven Ampujat)
Mikko Hakala (Kymppi-64)
Iida Heikkilä (Keuruun Seudun Ampujat)
Mikko Ketola (Satakunnan Ampujat)
Aaro Vuorimaa (Lapuan Seudun Ampujat)

Valmentajat
Kivääri
Sami Koskela
Pekka Lager
Jorma Lång
Ari Mäkelä
Marko Mäkelä
Heikki Pääkkönen
Jukka Törmänen

Pistooli
Petri Eteläniemi
Juhani Forsman
Kalle Kivi
Esko Tihinen

Haulikko trap
Pasi Oksa
Arto Palin
Heikki Romppanen

Liikkuva maali
Sami Heikkilä

Liikkuva maali lisätty (18.4.2018)