Tehoryhmä 2017

Suomen Ampumaurheiluliitolla (SAL) on nuorille tarkoitettu valmennusryhmä. Nuorten tehoryhmätoiminnan tarkoituksena on auttaa ja tukea lahjakkaita nuoria urheiluampujia heidän harjoittelussaan ja valmennuksessaan. Nuoret eivät vielä kuulu maajoukkueryhmiin, mutta tavoite on asetettu menestymiseen kilpaurheilussa.

Urheiliijat vahvistavat mukaantulonsa valmennukseen SAL:n ja urheilijan välisellä sopimuksella.

Kivääri

Etelä-Suomi
Aina Kivi (Kyrkslätt Skytteförening)
Uudet:
Roni Airo (Keski-Uusimaan Ampumaseura)
Pauliina Jännes (Esbo Skytteförening)
Luukas Koota (Esbo Skytteförening)
Tuomas Tapper (Poliisien Ampumaseura)

Lounais-Suomi
Juho Katajamaa (Nokian Seudun Ampujat)
Riku Koskela (Kankaanpään Ampumaurheilijat)
Jimi Lång (Kankaanpään Ampumaurheilijat)
Jere-Juhani Salo (Nokian Seudun Ampujat)
Lauri Vähä-Savo (Kankaanpään Ampumaurheilijat)
Uudet:
Mikko Helenius (Nokian Seudun Ampujat)
Salla Korpela (Turun Seudun Ampujat)
Essi Laitinen (Turun Seudun Ampujat)
Elli Männistö (Punkalaitumen Kunto)

Pohjanmaa
Konsta Aho (Lappajärven Ampujat)
Uudet:
Ville Ketolainen (Isonkyrön Metsästys- ja Ampumaseura)
Senni Lauttamus (Kauhavan Ampujat)
Miika Mäkelä (Lappajärven Ampujat)

Itä-Suomi
Sami Heiskanen (Pieksämäen Seudun Ampujat)
Armi Häkkinen (Kuusankosken Ampujat)
Satu Korhola (Mikkelin Ampujat)
Jonna Mauno (Kuusankosken Ampujat)
Suvi Petäjäsaari (Myllykosken Ampujat)
Roope Pohjoisaho (Kuusankosken Ampujat)
Sonja Siitonen (Simpeleen Hahlo)
Mika Varjo (Mikkelin Ampujat)
Uudet:
Markus Suortti (Kuusankosken Ampujat)
Arttu Vaittinen (Kiteen Ampujat)

Lappi
Laura Sipola (Sodankylä Ampujat)
Uudet:
Anni Sipola (Sodankylän Ampujat)

Pistooli

Lasarus Hangassalo (Isonkyrön Metsästys- ja Ampumaseura)
Maija Pernu (Kuopion Ampuma- ja Metsästysseura)
Essi Pitkänen (Ikaalisten Ampujat)
Jani Pitkänen (Ikaalisten Ampujat)
Elina Ripatti (Mikkelin Ampujat)
Leo Salonen (Rauman Seudun Urheiluampujat)
Esa Savola (Lappajärven Ampujat)
Uudet:
Aurelia Ahokas (Poliisien Ampumaseura)
Venla Berg (Karstulan Seudun Metsästys- ja Ampumaseura)
Urho Hietaniemi (Alavuden Ampujat)
Lauri Huhtanen (Karstulan Seudun Metsästys- ja Ampumaseura)
Vili Lappi (Kaustisen Pohjan-Veikot)
Niklas Myllymäki (Nokian Seudun Ampujat)
Essi Niemi (Satakunnan Ampujat)
Mari Pihlaja (Kauhavan Ampujat)
Marika Röyhkiö (Esbo Skytteförening)

Haulikko, trap

Patrik Nummela (Orimattilan Seudun Urheiluampujat)
Kristian Palin (Pohjois-Hämeen Ampujat)
Teemu Ruutana (Längelmäen Seudun Ampujat)
Uudet:
Juho Montonen (Siilinjärven Urheiluampujat)
Juho Mäkelä (Orimattilan Seudun Urheiluampujat)

Valmentajat

Kivääri
Pekka Lager
Jorma Lång
Mikko Mattila
Ari Mäkelä
Marko Mäkelä
Heikki Pääkkönen
Jukka Törmänen

Pistooli
Petri Eteläniemi
Juhani Forsman
Kalle Kivi

Haulikko trap
Arto Palin
Heikki Romppanen
Risto Suurla