Tehoryhmät 2020

Suomen Ampumaurheiluliitolla (SAL) on nuorille tarkoitettu valmennusryhmä. Nuorten tehoryhmätoiminnan tarkoituksena on auttaa ja tukea lahjakkaita nuoria urheiluampujia heidän harjoittelussaan ja valmennuksessaan. Nuoret eivät vielä kuulu maajoukkueryhmiin, mutta tavoite on asetettu menestymiseen kilpaurheilussa.

Urheiliijat vahvistavat mukaantulonsa valmennukseen SAL:n ja urheilijan välisellä sopimuksella.

KIVÄÄRI
Etelä-Suomi
Roni Airo (Keski-Uusimaan Ampumaseura)
Henrik Karlsson (Keski-Uusimaan Ampumaseura)
Luukas Koota (Esbo Skytteförening)
Emma Malinen (Kyrkslätt Skytteförening)
Rasmus Ritari (Keski-Uusimaan Ampumaseura)
Alexandra Rosenlew (Esbo Skytteförening)
Tuulevi Suomus (Vihdin Ampumaseura)
Antti Turunen (Keski-Uusimaan Ampumaseura)
Uudet:
Nicole Kamila (Raseborgs Skyttar)
Aurora Räsänen (Poliisien Ampumaseura)

Valmentaja
Ari Mäkelä

Lounais-Suomi
Mikko Helenius (Nokian Seudun Ampujat)
Salla Korpela (Turun Seudun Ampujat))
Jimi Lång (Kankaanpään Ampumaurheilijat)
Mikko Mantere (Hämeenlinnan Ampumaseura)
Elli Männistö (Punkalaitumen Kunto)
Julia Rannikko (Salon Seudun Ampujat)
Neea Vuorela (Nokian Seudun Ampujat):
Johanna Hakanperä (Säkylän Seudun Ampujat)
Yaroslav Ishanov (Hämeenlinnan Ampumaseura)
Annika Karlsson (K-64)
Maarit Nurmi (Merikarvian Seudun Ampujat)
Uudet:
Niko Elonen (Kankaanpään Ampumaurheilijat)
Essi Laitinen (Turun Seudun Ampujat)

Valmentajat
Sami Koskela
Jorma Lång

Pohjanmaa ja Lappi
Konsta Aho (Lappajärven Ampujat)
Helena Dreyer-Perkiömäki (Isonkyrön Metsästys- ja Ampumaseura)
Markus-Pekka Dreyer-Perkiömäki (Isonkyrön Metsästys- ja Ampumaseura)
Aleksi Kasi (Isonkyrön Metsästys- ja Ampumaseura)
Ville Ketolainen (Isonkyrön Metsästys- ja Ampumaseura)
Miika Mäkelä (Lappajärven Ampujat)
Anni Sipola (Sodankylän Ampujat)
Johanna Uusitalo (Lapin Ampujat)
Uudet:
Niko Anttila (Härmän Seudun Ampujat)
Mira Mäkelä (Lappajärven Ampujat)
Sanni Ylinen (Härmän Seudun Ampujat)

Valmentajat
Pekka Lager
Marko Mäkelä

Itä-Suomi
Satu Korhola (Mikkelin Ampujat)
Suvi Petäjäsaari (Myllykosken Ampujat)
Mika Piipponen (Kuusankosken Ampujat)
Sonja Siitonen (Simpeleen Hahlo)
Pinja Tapio (Kuusankosken Ampujat)
Samuli Vainikka (Kuusankosken Ampujat)
Uudet:
Elina Bisi (Mikkelin Ampujat)
Kaapo Jäppinen (Kuusankosken Ampujat)
Santra Mauno (Kuusankosken Ampujat)
Sonja Myllys (Simpeleen Hahlo)
Aino Nenonen (Simpeleen Hahlo)

Valmentajat
Mari Backman-Hyrkäs
Minna Parkko

PISTOOLI
Sonja Aaltonen (Turun Seudun Ampujat)
Vili Lappi (Vetelin Urheilijat)
Arttu Laulainen (Keiteleen Ampumaseura)
Katja Makkonen (Mikkelin Ampujat)
Tuukka Metsälä (Lammin Ampumaseura)
Niklas Myllymäki (Nokian Seudun Ampujat)
Maija Pernu (Kuopion Ampuma- ja Metsästysseura)
Johanna Rantalainen (Mikkelin Ampujat)
Elina Ripatti (Mikkelin Ampujat)
Marika Röyhkiö (Esbo Skytteförening)
Leo Salonen (Rauman Seudun Urheiluampujat)
Uudet:
Otso-Aadolf Ahokangas (Kokkolan Metsästys- ja Ampumaseura)
Vilja-Alina Ahokangas (Kokkolan Metsästys- ja Ampumaseura)
Konsta Intonen (Vammalan Seudun Ampujat)
Leevi Intonen (Vammalan Seudun Ampujat)
Emmi Pitkänen (Satakunnan Ampujat)

Valmentajat
Petri Eteläniemi
Juhani Forsman
Kalle Kivi
Esko Tihinen

LIIKKUVA MAALI
Toni Annala (Jalasjärven Ampujat)
Mikko Hakala (Kymppi-64)
Uudet:
Aino Vaittinen (Toijalan Urheiluampujat)

Valmentaja
Sami Heikkilä

HAULIKKO
Trap
Juho Montonen (Siilinjärven Urheiluampujat)
Kristian Palin (Pohjois-Hämeen Ampujat)
Aaro Savilahti (Pohjois-Hämeen Ampujat)
Kim Vapola (Kaustisen Pohjan-Veikot)
Viivi Zerenoglu (Pohjois-Hämeen Ampujat)
Uudet:
Mikko Vehnämaa (Orimattilan Seudun Urheiluampujat)

Valmentajat
Maija Hoppu
Heikki Romppanen

Skeet
Sami Alkku (Tornionseudun Ampujat)
Eetu Kaimio (Tornionseudun Ampujat)
Roope Kanninen (Iisalmen Ampujat)
Julia Ylimäinen (Tornionseudun Ampujat)
Uudet:
Arttu Ervasti (Oulun Seudun Haulikkoampujat)
Tommi Kaipia (Kaakkois-Suomen Haulikkoampujat)
Otto Kutila (Ala-Hämeen Ampujat)
Eemi Tanskanen (Ilomantsin Erämiehet)
Juha-Pekka Vähätalo (Honkajoen Seudun Ampujat)

Valmentaja
Reijo Alkku