Siirry sisältöön
Hanni ja Wadstein Compak Sportingin mestareiksi Pietarsaaressa

Compak Sportingin Suomen mestaruuksista kilpailtiin viikonloppuna Pietarsaaressa. Roope Hanni vei yleisen sarjan mestaruuden ja Wilhelmina Wadstein voitti naisten sarjan.

Oulun Metsästys- ja Ampumaseuraa edustavan Hannin voittotulos oli 192. Hän ampui lauantaina 97 ja sunnuntaina 95. Toiseksi sijoittui seurakaveri Juhani Moilanen tuloksella 191 ja pronssia vei SA:n Jussi Mäki-Hokkonen.

– Lauantaipäivä lähti heti ihan hyvin käyntiin ja ammunta tuntu hyvälle. Tiesin, että ekana päivänä riittää kun pysyy vaan kärjen matkassa ja sunnuntaina kisa vasta ratkotaan. Sunnuntaina muutamia hölmöjä pummeja missä vähäinen treenimäärä näkyi, viimeiselle kierrokselle mentäessä tiesin paljonko mulla pitää ampua mistä sai kivan lisäjännityksen ja sehän meni ihan näppärästi, Hanni sanoi.

Naisten sarjassa SSG:n Wilhelmina Wadstein ampui tuloksen 166. Lauantaina hän ampui 88 ja sunnuntaina 78. Hopeaa otti JSF:n Laura Peltokangas tuloksella 164 ja pronssia ViitA:n Sirpa Laurikainen tuloksella 162.

Compak Sportingin SM-kilpailussa oli mukana myös äskettäin Lonaton maailmancupista palannut skeet-ampuja Eetu Kallioinen. Hän sijoittui yleisessä sarjassa kahdeksanneksi tuloksella 184.

– Vähän erilaistahan se oli, mutta toisaalta hyvinkin samanlaista kuin skeet. On sitä joskus vähän kokeiltu harjoituksissa, niin aattelin käydä nyt kisoissakin koittamassa. Saa vaihtelua arkirutiineihin, Kallioinen sanoi.

Tulokset