Sara Nummela ampui erinomaisesti ja on hyvissä asemissa ennen naisten trapin päätöspäivää, kun haulikkolajien EM-kilpailut jatkuivat torstaina Kreikassa. Simo Köylinen on miesten trapissa nyt 15:ntenä. ”Tuloksellisesti kilpailu oli pettymys”, Elias Ruusunen sanoi poikien kilpailustaan.
Haulikkolajien EM-kilpailut jatkuivat torstaina Kreikan Malakasassa. Suomalaislajeista tänään ammuttiin päätökseen poikien trap eli peruskilpailun viimeiset 50 kiekkoa ja finaali. Miesten ja naisten trapissa ammuttiin toinen kilpailupäivä (75/125 kiekkoa).
Trapin parikilpailu on vuorossa lauantaina 10. lokakuuta.
Poikien trap
Suomea edusti pojissa Orimattilan Seudun Urheiluampujien (OSU) kolmikko Elias Ruusunen, Samuel Ruusunen ja Saku Tallgren.
Ruususen veljekset Elias, 19, ja Samuel, 18, ampuivat saman tuloksen 111, jolla he sijoittuivat 37:nneksi ja 38:nneksi. Eliaksen sarjat olivat 21+24+20+23+23 ja Samuelin 21+22+23+22+23.
Italian Luca Gerri oli peruskisan ykkönen rikottuaan 124 kiekkoa. Hän sivusi tuloksellaan poikien maailmanennätystä. Yhdeksän poikaa teki tuloksen 117, jolla pääsi finaaliuusintaan. Jaossa oli yksi paikka finaaliin, ja sen nappasi Italian Alessandro Materazzo.
– Perustekeminen oli ihan hyvää, mutta ammunnan ulkopuolisten asioiden takia kahdessa sarjassa oli vaikeuksia. Jäimme reilusti odotusten alapuolelle, ja tuloksellisesti kilpailu oli pettymys. Tästä on kuitenkin hyvä jatkaa, Elias sanoi.
Samuel Ruusunen puolestaan kutsui suoritustaan ”aika kädenlämpöiseksi”.
– Hyviäkin sarjoja ja hetkiä oli, mutta erityisesti aamun sarjat puoli yhdeksältä tuottivat ongelmia suoraan edestäpäin tulevan auringon vuoksi. Hyvät asiat kilpailusta mukaan ja eteenpäin, hän summasi.
Tallgren sijoittui 50:nneksi tuloksellaan 108 (21+23+22+22+20).
Finaalissa voiton vei Turkin Egemen Agca (27/30). Kreikan Georgios Kounadinis oli toinen (25/30) ja Materazzo kolmas (22/25). Gerri jätettiin viidenneksi.
Suomi sijoittui joukkuekilpailussa 11:nneksi (330). Italia sai kultaa (355), Turkki hopeaa (351) ja Ranska pronssia (351).
Miesten trap
Miesten EM-trapissa Suomea edustavat Simo Köylinen, Jukka Laakso ja Juho Mäkelä, jotka ovat kaikki OSU:n ampumaurheilijoita.
Köylinen jatkoi tänään hyviä suorituksiaan, kun hänen tuloksensa on kahden kisapäivän jälkeen 73 (24+25+24). Hän on nyt 15. sijalla. Kolme miestä on kolmen kierroksen jälkeen tuloksessa 75 eli he ovat rikkoneet kaikki kiekot. He ovat Kroatian Josip Glasnovic, Saksan Marius John ja Tshekin Pavel Vanek.
Kilpailu on tasainen, sillä seitsemännen tulos on 74, ja Köylisen kanssa samassa tuloksessa on neljätoista miestä. Kaksi hänen edellään olevaa on RPO-ampujia, jotka eivät voi päästä finaaliin (ranking points only).
Mäkelä on 30. sijalla tuloksellaan 72 (24+24+24). Laakso jatkaa kilpailua 62. sijalta, kun hän on tuloksessa 69 (23+22+24).
Kroatia ja Tshekki ovat joukkuekilpailun kärjessä (220). Suomi on nyt kahdeksantena (214).
Naisten trap
Naisten trapissa ovat suomalaisista mukana Noora Antikainen (OSU), Satu Mäkelä-Nummela (OSU) ja Sara Nummela (Orimattilan Jymy).
Nummela nousi päivän puhtaalla sarjallaan kymmenenneksi. Hän on nyt tuloksessa 70 (24+21+25), kun sijoilla 4–9 olevien tulos on 71. Italian Jessica Rossi on kisan kärjessä rikottuaan ainoana kaikki 75 kiekkoa.
Mäkelä-Nummela on 21:ntena tuloksellaan 68 (23+22+23). Antikaisen tulos on 67 (22+22+23), jolla hän on 23:ntena.
Italia johtaa edelleen joukkuekilpailua (214), ja Suomi on neljäntenä (205). Espanja ja Turkki ovat Suomea kaksi kiekkoa edellä (207).
Kaikkiaan Malakasan EM-kilpailuihin on ilmoittautunut 487 ampumaurheilijaa, jotka edustavat 40 maata.
Kaikki tulokset täällä.