Kultahiputkin kilpailevat kesällä
24.5.2007 klo 12:00
JAA  UUTINEN
FACEBOOKISSA

Tukiammunnan kisoja ammutaan pienoiskiväärillä ja pienoispistoolilla. Sarjat ovat 12 T ja 14 T. Ampuja saa täyttää sarjan mukaisen maksimi-iän kilpailukauden (1.10.2006-30.9.2007) aikana. Kiväärissä ammutaan makuukilpailu. Pistoolissa ammutaan sarjassa 12 T koulukilpailu ja sarjassa 14 T koulu- ja kuviokilpailu.

Kesän ampumakilpailujen järjestäjät Huom. Toivomme, että kaikki kesän kilpailujärjestäjät varmistavat, että kilpailuihin pääsee mukaan myös alle 15-vuotiaat tuelta ampuvat tulevaisuuden ampujamme.

Tukisarjoissa puolipitkää patruunaa ampuvan pistoolin käyttö on sallittu, mutta kannattaa muistaa että Y- ja N-sarjoissa käytetään pitkää patruunaa ampuvaa pistoolia, joten siihen siirtyminen on pikkuhiljaa suotavaa.

Kultahippujen kesä huipentuu Kultahippufinaaliin 18. elokuuta Laukaassa KSA:n radalla

Kultahippujen tulee kerätä kilpailukokemusta ennen finaalia. Ainoa ehto finaaliin pääsyyn on se, että kilpailija on osallistunut 1.5.-31.7. välisenä aikana vähintään yhteen viralliseen kilpailuun. Virallinen kilpailu tarkoittaa kilpailua, jolla SAL:n tai aluejaoston lupa, ja jonka tulokset on toimitettu liittoon.

Seuran yhteyshenkilön on ilmoitettava finaaliin osallistuvat seuran ampujat kirjallisesti 3.8. mennessä sekä Keski-Suomen Ampujille:

 Sähköposti:  keskisuomenampujat@nic.fi tai
 Postiosoite:  KSA / Hannu Räsänen, Sötkönmutka 4, 40270 PALOKKA
 Tiedustelut:  Hannu Räsänen gsm. 040 511 6850

Ilmoittautumisesta tulee käydä ilmi seuraavat tiedot: kilpailijan nimi, syntymäaika, ja kilpailu, johon hän on osallistunut kesällä 2007.

Huom. Seurojen tulee turvallisuussyistä nimetä ampumapaikalle kulloinkin ampumavuorossa olevalle kilpailijalleen avustaja.

Osanottomaksut: 10€/henkilökohtaiset sarjat ja 10€/joukkue

Huom. maksettava ilmoittautumisen yhteydessä eli 3.8. mennessä Keski-Suomen Ampujien tilille: K-S OP 529002-480687

Finaalin järjestävät yhteistyössä Keski-Suomen Ampujatja SAL

Lisätietoja: /nuorisotoiminta/