Ilmakiväärin joukkuesarjakilpailu alkaa marraskuussa
11.10.2012 klo 12:00
JAA  UUTINEN
FACEBOOKISSA

SAL:n kiväärijaosto toimeenpanee talven aikana ilmakiväärin joukkuesarjakilpailun kotiradoilla. Kilpailu alkaa viikolla 48 (26.11.) ja päättyy viikolla 12 (24.3.).

Kilpailu käydään viidessä eri sarjassa: mestaruussarja, I divisioona, II divisioona, Y50 ja Y60. Kilpailussa ammutaan kuusi kierrosta, ja sarjapisteet jaetaan kierroksittain joukkuetulosten paremmuuden perusteella (esim. paras tulos 10p, toiseksi paras 9p jne.).

Finaalikilpailua tai mitalisarjoja ei järjestetä. Karsintaottelu mestaruussarjan 9. vs. I divisioonan 2. ammutaan kotirataotteluna. Vierasampujasääntö voimassa. Joukkueessa saa seuran edustuskelpoisten ampujien lisäksi käyttää yhtä ampujaa, joka edustaa saman alueen seuraa tai on seuran jäsen.

Tarkistusmenettely on kuten viime vuonna: naapuriseuran tuomari tulkkaa.

Mestaruussarjassa ampuvat: JA-I, AlavA, V-SA, PuKu, PAS, KSA-I, RS-I, ÅSSF-I, KaA-I ja RS-II. I divisioonassa ampuvat TSA, SäSA, OMAS, LehA, PiekSA, KAS-I, ÅSSF-II, KSA-II, SodA ja KuusA. II divisioonassa ampuvat kaikki muut mukaan ilmoittautuneet joukkueet.

Y50-sarjassa ampuvat kalenterivuonna vähintään 50v täyttäneistä ampujista muodostetut joukkueet (40 laukausta). Y60-sarjassa ampuvat kalenterivuonna vähintään 60v täyttäneistä ampujista muodostetut joukkueet (40 laukausta).

Ilmoittautuminen 12.11. mennessä osoitteella: Jari Lehtinen, Ilveskuja 24, 40400 Jyväskylä tai sähköpostilla jjlehti30@hotmail.com

Ilmoittautumistiedoissa mainittava joukkueen nimi, divisioona/sarja, yhteyshenkilön nimi, osoite, puhelin ja myös sähköpostiosoite. Osallistumismaksu 60 e/joukkue, laskutetaan myöhemmin.

Tiedustelut: Kalle Mykkänen 050 531 5101, Jari Lehtinen 0400 647 109.

Ampumaterveisin MuurU, ampumajaosto