Aleksi Leppä oivassa vireessä 300m Lapua Eurooppa cupissa
9.5.2017 klo 17:20
Lassi Palo
JAA  UUTINEN
FACEBOOKISSA

Aleksi Leppä ensimmäisen Lapua Eurooppa cupin kisan jälkeen. (Kuva: Tapio Kajan)

Suomen kiväärimiehet ampuivat tänään Tanskan Århusissa käytävässä 300m Lapua Eurooppa cupin kisassa vakiokiväärillä näyttökisaa kesän EM-kilpailuja ajatellen. Aleksi Leppä oli parhaana suomalaisena neljäs tuloksellaan 585.

Teksti: Tapio Kajan

Haminan Ampumaseuran Aleksi Leppä ampui mahtavasti saavuttaen kansainvälisestikin huipputuloksen 585. Polvelta hän sai kasaan 196, makuulta 199 ja pystystä vielä mallikkaasti 190 pistettä. Näin oli ensimmäinen tulosraja 300 metrin joukkueelle ylitetty. Muutenkin joukkueemme nosti tulostasoaan aikaisempaan vuoteen verrattuna.

Leppä kommentoi kisan jälkeen ammuntaansa:

– Alussa koelaukauksilla oli hieman hajontaa, mutta ns. hihna-asentoihin olen todella tyytyväinen. Ennen kisaa ajattelin, että jos minulla on hihnoilta kymmenen pois, niin siihen olen tyytyväinen. Nyt kuitenkin makuu kulki erinomaisesti polven jälkeen ja hukkasin niistä yhteensä vain viisi ulos. Pystyyn olen myös tyytyväinen. Hieman jäi kuitenkin hampaankoloon. Ysit olivat todella lähellä. No jaa, jääpähän parannettavaa.

Koska Leppä ei ole ampunut vielä paljoakaan 300 metrin vakiokivääriä, oli hän kilpailussa mukana kuudentena miehenä joukkueessamme. Mutta tämänpäiväinen tulos Suomen näyttökisajärjestelmässämme antaa Lepälle jatkopaikan vakiokiväärikisoihin.

Suomen muutkin ampujat suoriutuivat kylmässä kelissä ammutussa EC-kisassa hyvin. Kankaanpään Ampumaurheilijoiden Juho Kurki ampui myös erinomaisesti. Hänen tuloksensa oli 578. Toinen Juho eli Autio (Oulun Metsästys- ja Ampumaseura) täydensi hyvää suomalaista osaamista vakiokiväärillä. Autio naputteli tauluun 575 pistettä. Antti Puhakka (Haminan Ampumaseura) laukoi 567, saman seuran Juha Rutonen 565 ja Antti Kajan (Säkylän Seudun Ampujat) 561 pistettä.

Lapua Eurooppa cup jatkuu keskiviikkona makuukisalla.

300m kiväärin Lapua Eurooppa cup
9.-12.6. Århus, Tanska

Tuloksia ti 9.5.

300m vakiokivääri 3×20 ls: 1) Steffen Olsen Tanska 595, 2) Andrea Rossi Sveitsi 586, 3) Stian Bogar Norja 585/24x, 4) Aleksi Leppä Suomi 585/20x, … 7) Juho Kurki 578, … 11) Juho Autio 575, … 15) Antti Puhakka 567, 16) Juha Rutonen 565, … 19) Antti Kajan 561.