MC-Nikosian skeet: Ukko-Pekka Mäkinen jatkaa 28. sijalta, Marjut Heinonen sijalla 24
6.5.2025 klo 18:53
Lassi Palo
JAA  UUTINEN
FACEBOOKISSA

Ukko-Pekka Mäkinen jatkaa miesten skeetin maailmancupia 28. sijalta (96/100), kun Nikosiassa on ammuttu kaksi kisapäivää. Marjut Heinonen on naisten kilpailussa sijalla 24 (92/100).

Kansainvälisen ampumaurheiluliiton (ISSF) maailmancup jatkui tiistaina Kyproksen Nikosiassa. Vuoden kolmannessa maailmancupissa kilpaillaan haulikkolajeissa eli skeetissä ja trapissa ensi sunnuntaihin asti.

Suomesta cupiin osallistuu kymmenen urheilijaa – kuusi skeetiin ja neljä trapiin. Kaikkiaan Nikosiassa kilpailee 350 ampumaurheilijaa, jotka edustavat 54 maata.

Maanantaina ammuttiin miesten ja naisten skeetin peruskilpailun ensimmäinen kilpailupäivä (50/125 kiekkoa). Tiistaina ammuttiin myös 50 kiekkoa (100/125). Keskiviikkona ovat vuorossa viimeinen kierros (25 kiekkoa) ja finaalit, joihin pääsee peruskisan kuusi parasta.

Ukko-Pekka Mäkinen (Tornionseudun Ampujat) jakoi avauspäivän jälkeen miesten skeetin kärkipaikan seitsemän ampujan kanssa. He kaikki olivat tuloksessa 50 (25+25). Tänään Mäkinen rikkoi 24+22 kiekkoa ja putosi kärkisijoilta 28:nneksi. Hänen tuloksensa on 96. Samassa tuloksessa on yhdeksän muutakin miestä.

Kilpailun kärjessä ovat 99 kiekkoa rikkoneet Jesper Hansen (Tanska) ja Elia Sdruccioli (Italia). Seitsemän miestä on tuloksessa 98, ja yhdeksän tulos on 97.

Oskari Lehtimäen (Honkajoen Seudun Ampujat) tulos on 93 (24+23+22+24), jolla hän jatkaa kilpailua 60. sijalta. Lehtimäki on nimetty RPO-ampujaksi (ranking points only).

Eino Peltomäki (Ala-Hämeen Ampujat) on sijalla 74 tuloksellaan 91 (20+24+23+24). Samuli Ahokkaan (Ala-Hämeen Ampujat) sijoitus on 85:s, kun hän on rikkonut 89 (22+23+21+23) kiekkoa. Miesten kilpailussa on mukana 109 ampumaurheilijaa.

Naisten skeetissä Marjut Heinonen (Oulun Seudun Haulikkoampujat) lähtee 24. sijalta viimeiseen kisapäivään, kun hän kirjasi tuloksekseen 92 (24+23+25+20). Nea Vallioniemen (Ala-Hämeen Ampujat) kahden päivän tulos on 89 (23+22+20+24), jolla hän on 37. sijalla.

Kärkitulos on 97, jonka ampui viisi naista: Victoria Larsson (Ruotsi), Konstantia Nikolaou (Kypros), Yufei Che (Kiina), Lucie Anastassiou (Ranska) ja Samantha Simonton (Yhdysvallat). Kolme urheilijaa on tuloksessa 96. Kilpailuun osallistuu 53 naista.

Miesten ja naisten trap alkaa perjantaina ja päättyy lauantaina.

Nikosian maailmancupin kaikki tulokset ISSF:n verkkosivuilla.