Siirry sisältöön
MM-Kairo: Aleksi Leppä karsinnan kärkitulokseen

Aleksi Leppä ja Cristian Friman pääsivät miesten 300m kiväärin makuun karsinnasta maanantain varsinaiseen kilpailuun.

Kansainvälisen ampumaurheiluliiton (ISSF) 300m kiväärilajien MM-kilpailut jatkuivat sunnuntaina Egyptin Kairossa. Suomen Aleksi Leppä (Haminan Ampumaseura) ja Cristian Friman (Esbo Skytteförening) kilpailivat miesten 300m kiväärin makuuasennon karsinnassa (60 ls).

Lauantaina miesten 300m kiväärin asentokilpailun maailmanmestaruuden voittanut Leppä tähtäsi erässään 599 pistettä, joka oli karsinnan paras tulos. Hän sivusi ennätystään. Frimanin tulos oli 594 pistettä, jolla hän oli erässään kuudes.

Leppä ja Friman pääsivät siis maanantaina ammuttavaan varsinaiseen kilpailuun.

– Tänään oli hyvä päivä. Ammunta oli helppoa ja tuntui hyvältä. Pääsin hyvin kartalle väreilystä, Leppä sanoi.

Kairon MM-kilpailut päättyvät maanantaina, jolloin makuun kilpailun lisäksi ammutaan myös avoin 300m vakiokiväärin kilpailu (3×20 ls).

Kaikki tulokset täällä.