Miten saada tapahtumiin osallistujia?
24.4.2023 klo 11:37
Marko Keskitalo
JAA  UUTINEN
FACEBOOKISSA

Tässä muutama yksinkertainen keino:

  • Kerro tilaisuudesta!


Kuva 1. Vellu Simpanen huomasi paikallislehdessä ilmoituksen ja lähti lastensa kanssa ampumakouluun.

Lehtimainonta tavoittaa hyvin niitä jotka eivät vielä ole mukana harrastuksessa. Maksettuun mainontaan pitää hiukan sijoittaa mutta se myös tuo uusia kävijöitä. Yhteistyö juttujen kautta paikallisen radion ja lehden kanssa on enemmän kuin suositeltavaa. Paikallismediat ovat kiinnostuneita mitä paikkakunnalla tapahtuu ja haluavat niistä kertoa.

Suomisportin tapahtumat julkisia ja niitä on helppo jakaa:
https://www.suomisport.fi/events/792a35e9-cf3e-4e7d-844f-3d2ec3ae7deb

Liiton tapahtumakalenteri myös julkinen ja helppo jakaa, lähtökohtaisesti harrastajien käyttämä palvelu:
https://www.ampumaurheiluliitto.fi/kalenteri/tapahtumat/tapahtuma/?id=404

Näitä sähköisiä tapahtumailmoituksia kannattaa jakaa niin seuran omiin kanaviin (kotisivut, facebook, instagram jne) mutta myös paikallisiin tapahtumakalentereihin ja ns. puskaradioihin jotta myös muut kuin seuran toimijat huomaisivat ne.

  • Markkinoi tapahtumaasi perinteisesti kauppojen ja julkisten tilojen ilmoituspaikoissa sekä somessa!

Sodankylän Ampujien mainosmateriaali tehtiin maksuttomalla Canva.com sivustolla ja tietoa tapahtumasta pystyttiin jakamaan niin paikallisesti tulostettuna mainoksena kuin sähköisenä esitteenä laajemmallekin alueelle.


Kuva 2. Sodankylän Ampujat järjesti avoimien ovien tapahtuman ja sai yli 10 uutta jäsentä.

  • Helppo tapa on osallistu yhteisiin tapahtumiin

Joukossa on voimaa ja yhdessä saamme enemmän näkyvyyttä! Esimerkki yhteistyöstä on meidän ja metsästäjien yhteinen Unelmien Ampumaratapäivä (8.-14.5.2023) jonka kautta seurat voivat järjestää tilaisuuksia ja esitellä toimintaansa. Tätä ovat järjestämässä jo useat SAL:n seurat!

https://www.ampumaurheiluliitto.fi/2023/03/08/unelmien-ampumaratapaiva-toukokuussa-aitienpaivaviikolla/


Kuva 3. Yhteisissä tapahtumissa on yleensä myös yhteistä viestintää ja markkinointimateriaalia

Unelmien Ampumaratapäivän tapahtumaa kannattaa markkinoida myös ennakkoon somessa tunnisteella #unelmienliikuntapäivä

https://www.olympiakomitea.fi/2023/04/03/unelmien-liikuntapaiva-sytyttaa-liikkumisen-kipinaa-10-5-onhan-teidan-seuranne-mukana/

  • Jakakaa tietoa ja panostaa tilaisuuteen

Hyödyntäkää seuranne ihmisiä jakamaan tietoa tapahtumasta. Jos teitä ei tapahtuma kiinnosta niin miksi se kiinnostaisi muitakaan… Tehkää tapahtumasta siis seuranne näköinen ja kutsukaa myös seuranne jäseniä mukaan yhteiseen ja hauskaan tilaisuuteen! Tapahtuma kehittää näin myös seurahenkeä ja yhteenkuuluvuutta.