Linda Koskelainen
|
syntymäaika |
13.2.2011 |
|
kotipaikka |
Porvoo |
| seura | Simpeleen Hahlo |
| valmentaja | Mari Backman-Hyrkäs |
|
siviilisääty |
naimaton |
|
ammatti / koulutus |
koululainen |
|
aseet |
Walther KK500 -pienoiskivääri |
|
patruunat |
Lapua (pienoiskivääri) |
|
varusteet |
Capapie |
|
yhteistyökumppanit |
Ase Utra, Hieronta & osteopatia Päivi Munter, Tilintarkastusrengas Oy |
Henkilökohtaiset ennätykset
| laji | tulos | aika ja paikka | kilpailu |
| ilmakivääri, 60 ls | 629,5 | 16.1.2026, Lohja | Winter GP |
| pienoiskivääri, 3×20 ls (sisäradalla) | 587 | 28.2.2026, Eskilstuna (SWE) | Dubbeltest, MM- ja EM-näyttökilpailu |
Henkilökohtaiset SE-tulokset
| laji | tulos | aika ja paikka | kilpailu |
| ilmakivääri, 40 ls, N16 | 420,5 | 12.4.2026, Salo | SM-kilpailu |
| ilmakivääri, 3×20 ls, N16 | 595 | 23.11.2025, Kankaanpää | SM-kilpailu |
| pienoiskivääri, 3×20 ls, N16 | 585 | 24.8.2025, Salo | SM-kilpailu |
Palkitsemisia
|
vuosi |
valinta |
| 2025 | Vuoden kultahippuampuja (SAL:n nuorisovaliokunta) |
Parhaita saavutuksia
| sija | kilpailu | aika ja paikka | laji | tulos |
| 5 | EM-kilpailu | 5.2.2026, Burgas (BUL) | ilmakivääri, 40 ls, tytöt (U16) | 415,0 (397) |
| 6 | EM-kilpailu | 8.2.2026, Burgas (BUL) | ilmakivääri, 30+30 ls, duet-kilpailu (Linda Koskelainen 313,9, Noel Nissinen 309,9), nuoret (U18) | 623,8 |
Kauden 2026 tuloksia
| sija | kilpailu | aika ja paikka | laji | tulos |
| 1 | Heli Rassin muistokilpailu, MM-näyttökilpailu | 26.4.2026, Elva (EST) | pienoiskivääri, makuu, 3×20 ls, tytöt | 565 |
| 1 | Sepon kisat, MM-näyttökilpailu | 19.4.2026, Turku | pienoiskivääri, makuu, 60 ls (sisäradalla), N20 | 617,3 |
| 1 | SM-kilpailu | 12.4.2026, Salo | ilmakivääri, 40 ls, N16 | 420,5 SE |
| 1 | SM-kilpailu | 12.4.2026, Salo | ilmakivääri, 60 ls, N20 | 625,6+248,2 |
| 1 | Willimiehen ilma-asekilpailu | 7.3.2026, Lappeenranta | ilmakivääri, 40 ls, N16 | 411,9 (392) |
| 1 | Willimiehen ilma-asekilpailu | 7.3.2026, Lappeenranta | ilmakivääri, 60 ls, N20 | 624,3 (596) + 165,2 |
| 1 | Dubbeltest, MM- ja EM-näyttökilpailu | 1.3.2026, Eskilstuna (SWE) | pienoiskivääri, 3×20 ls (sisäradalla), tytöt | 585 |
| 1 | Dubbeltest, MM- ja EM-näyttökilpailu | 1.3.2026, Eskilstuna (SWE) | pienoiskivääri, makuu, 60 ls (sisäradalla), tytöt | 618,9 |
| 1 | Dubbeltest, MM- ja EM-näyttökilpailu | 28.2.2026, Eskilstuna (SWE) | pienoiskivääri, 3×20 ls (sisäradalla), tytöt | 587 |
| 2 | Heli Rassin muistokilpailu, MM-näyttökilpailu | 25.4.2026, Elva (EST) | pienoiskivääri, makuu, 60 ls, tytöt | 610,4 |
| 2 | Heli Rassin muistokilpailu, MM-näyttökilpailu | 24.-26.4.2026, Elva (EST) | ilmakivääri, 60 ls, tytöt | 624,4 |
| 2 | SM-kilpailu | 11.4.2026, Salo | ilmakivääri, 60 ls, N | 626,4+247,5 |
| 2 | Dubbeltest, MM- ja EM-näyttökilpailu | 28.2.2026, Eskilstuna (SWE) | pienoiskivääri, makuu, 60 ls (sisäradalla), tytöt | 617,3 |
| 2 | Winter GP | 16.1.2026, Lohja | ilmakivääri, 60 ls, tytöt | 629,5 (599) + 249,5 |
| 3 | Winter GP | 17.1.2026, Lohja | ilmakivääri, 60 ls, tytöt | 627,0 (596) |
| 3 | Swedish Cup, MM- ja EM-näyttökilpailu | 4.1.2026, Sävsjö (SWE) | ilmakivääri, 60 ls, tytöt | 625,7 (597) + 231,4 |
| 3 | Swedish Cup, MM- ja EM-näyttökilpailu | 3.1.2026, Sävsjö (SWE) | ilmakivääri, 60 ls, tytöt | 628,4 (598) + 227,3 |
| 4 | Swedish Cup, MM- ja EM-näyttökilpailu | 5.1.2026, Sävsjö (SWE) | ilmakivääri, 60 ls, tytöt | 623,4 (594) + 206,6 |
| 5 | EM-kilpailu | 5.2.2026, Burgas (BUL) | ilmakivääri, 40 ls, tytöt (U16) | 415,0 (397) |
| 6 | EM-kilpailu | 8.2.2026, Burgas (BUL) | ilmakivääri, 30+30 ls, duet-kilpailu (Linda Koskelainen 313,9, Noel Nissinen 309,9), nuoret (U18) | 623,8 |
| 6 | EM-kilpailu | 6.2.2026, Burgas (BUL) | ilmakivääri, 30+20 ls, solo-kilpailu, tytöt (U16) | 23+11 |
| 47 | EM-kilpailu | 12.2.2026, Burgas (BUL) | ilmakivääri, 60 ls, tytöt | 623,8 (596) |
| 67 | EM-kilpailu | 13.2.2026, Burgas (BUL) | ilmakivääri, 30 ls, solo-kilpailu, tytöt | 18 |
| Heli Rassin muistokilpailu, MM-näyttökilpailu (kilpailun ulkopuolella) | 24.-26.4.2026, Elva (EST) | ilmakivääri, 60 ls, tytöt | 624,5 |







