Tilaston on koonnut Urheilumuseo.

Vuosi Kisapaikka Ampuja Laji Sija
1908 Lontoo Axel Fredrik Londen haulikko kars. 1. kierros
Emil Nässling vapaakivääri 3 x 40 ls 41:s
vapaakiväärijoukkue 8:s
Frans Nässling vapaakivääri 3 x 40 ls 30:s
vapaakiväärijoukkue 8:s
Gustav Nyman vapaakivääri 3 x 40 ls 44:s
vapaakiväärijoukkue 8:s
Heikki Hallamaa vapaakivääri 3 x 40 ls 46:s
Heikki Huttunen vapaakivääri 3 x 40 ls 38:s
vapaakiväärijoukkue 8:s
Huvi Tuiskunen vapaakivääri 3 x 40 ls 37:s
vapaakiväärijoukkue 8:s
Karl Reilin vapaakivääri 3 x 40 ls 45:s
Lauri Kolho vapaakivääri 3 x 40 ls 39:s
Voitto Kolho vapaakivääri 3 x 40 ls 17:s
vapaakiväärijoukkue 8:s
1912 Tukholma Adolf Schnitt haulikko 8:s
haulikkojoukkue 5:s
Alexander Bajakin haulikko ei kilpaillut
Axel Fredrik Londen haulikkojoukkue 5:s
hirviammunta kertalaukaukset 18:s
hirviammuntajoukkue kertalaukaukset pronssi
Edvard Bacher haulikko 47:s
haulikkojoukkue 5:s
Emil Collan haulikko 32:s
haulikkojoukkue 5:s
Emil Fabritius haulikko 54:s
Emil Holm vapaakivääri 3 x 40 ls 49:s
vapaakiväärijoukkue 5:s
Ernst Rosenqvist hirviammunta kertalaukaukset 14:s
hirviammuntajoukkue kertalaukaukset pronssi
Gustav Nyman vapaakivääri 3 x 40 ls 19:s
vapaakiväärijoukkue 5:s
Heikki Huttunen pistooli 60 ls 28:s
vapaakivääri 3 x 40 ls 25:s
vapaakiväärijoukkue 5:s
Huvi Tuiskunen hirviammuntajoukkue kertalaukaukset 21:s
vapaakivääri 3 x 40 ls 39:s
vapaakiväärijoukkue 5:s
Iivo Väänänen hirviammunta kertalaukaukset 22:s
hirviammuntajoukkue kertalaukaukset pronssi
Jalo Urho Autonen vapaakivääri 3 x 40 ls 59:s
Karl Fazer haulikko 13:s
haulikkojoukkue 5:s
Karl Reilin hirviammunta kertalaukaukset 27:s
Lauri Kolho vapaakivääri 3 x 40 ls 57:s
Nestori Toivonen hirviammunta kertalaukaukset pronssi
hirviammuntajoukkue kertalaukaukset pronssi
Oscar Rosenqvist kiväärilajit ei kilpaillut
Robert Huber haulikko 30:s
Robert Huber haulikkojoukkue 5:s
Vilho Vauhkonen vapaakivääri 3 x 40 ls 41:s
vapaakiväärijoukkue 5:s
Voitto Kolho vapaakivääri 3 x 40 ls 13:s
vapaakiväärijoukkue 5:s
1920 Antwerpen Kalle Lappalainen hirviammuntajoukkue kertalaukaukset hopea
sotilaskiväärijoukkue makuu 300 m pronssi
sotilaskiväärijoukkue makuu 300+600 m 10:s
sotilaskiväärijoukkue makuu 600 m 8:s
sotilaskiväärijoukkue pysty 300 m 7:s
vapaakivääri 3 x 40 ls 18:s
vapaakiväärijoukkue 3 x 40 ls 4:s
vapaapistoolijoukkue 11:s
Magnus Wegelius haulikko osallistui
hirviammuntajoukkue kertalaukaukset hopea
hirviammuntajoukkue parilaukaukset pronssi
sotilaskivääri makuu 300 m 11:s
sotilaskivääri pysty 300 m 11:s
sotilaskiväärijoukkue makuu 300 m pronssi
sotilaskiväärijoukkue makuu 300+600 m 10:s
sotilaskiväärijoukkue makuu 600 m 8:s
sotilaskiväärijoukkue pysty 300 m 7:s
vapaakivääri 3 x 40 ls 37:s
vapaakiväärijoukkue 3 x 40 ls 4:s
Nestori Toivonen hirviammuntajoukkue kertalaukaukset hopea
hirviammuntajoukkue parilaukaukset pronssi
sotilaskiväärijoukkue pysty 300 m 7:s
vapaapistoolijoukkue 11:s
Robert Tikkanen haulikko osallistui
hirviammunta kertalaukaukset 4-5:s
hirviammuntajoukkue kertalaukaukset hopea
hirviammuntajoukkue parilaukaukset pronssi
vapaapistoolijoukkue 11:s
Veli Nieminen haulikko osallistui
sotilaskiväärijoukkue makuu 300 m pronssi
sotilaskiväärijoukkue makuu 300+600 m 10:s
sotilaskiväärijoukkue makuu 600 m 8:s
vapaakivääri 3 x 40 ls 20:s
vapaakiväärijoukkue 3 x 40 ls 4:s
Vilho Vauhkonen hirviammuntajoukkue parilaukaukset pronssi
sotilaskivääri makuu 300 m 4:s
sotilaskiväärijoukkue makuu 300 m pronssi
sotilaskiväärijoukkue makuu 300+600 m 10:s
sotilaskiväärijoukkue makuu 600 m 8:s
sotilaskiväärijoukkue pysty 300 m 7:s
vapaakivääri 3 x 40 ls 9:s
vapaakiväärijoukkue 3 x 40 ls 4:s
vapaapistoolijoukkue 11:s
Voitto Kolho sotilaskiväärijoukkue makuu 300 m pronssi
sotilaskiväärijoukkue makuu 300+600 m 10:s
sotilaskiväärijoukkue makuu 600 m 8:s
sotilaskiväärijoukkue pysty 300 m 7:s
vapaakivääri 3 x 40 ls 7:s
vapaakiväärijoukkue 3 x 40 ls 4:s
Yrjö Kolho hirviammunta kertalaukaukset 4-5:s
hirviammuntajoukkue kertalaukaukset hopea
hirviammuntajoukkue parilaukaukset pronssi
vapaapistoolijoukkue 11:s
1924 Pariisi Antti (Aarne) Valkama pienoiskivääri pysty 38:s
vapaakivääri 600 m 19:s
vapaakiväärijoukkue 5:s
Georg Nordblad haulikko 24:s
haulikkojoukkue ei vaikuttanut
Heikki Huttunen pienoiskivääri pysty 20:s
vapaakivääri 600 m 44:s
vapaakiväärijoukkue 5:s
Jalo Urho Autonen hirviammunta kertalaukaukset 11:s
hirviammunta parilaukaukset 9:s
hirviammuntajoukkue kertalaukaukset 5:s
hirviammuntajoukkue parilaukaukset 4:s
pistoolin kuvioammunta 21:s
Johannes (Jean) Theslöf pienoiskivääri pysty 4:s
pistoolin kuvioammunta 9-20:s
vapaakivääri 600 m 35:s
vapaakiväärijoukkue 5:s
Konrad (Konni) Huber haulikko hopea
haulikkojoukkue pronssi
Lennart Hannelius pistoolin kuvioammunta pronssi
Magnus Wegelius haulikkojoukkue ei vaikuttanut
hirviammunta kertalaukaukset 12:s
hirviammunta parilaukaukset 7:s
hirviammuntajoukkue kertalaukaukset 5:s
hirviammuntajoukkue parilaukaukset 4:s
Martti Liuttula hirviammunta kertalaukaukset 5:s
hirviammunta parilaukaukset 15:s
hirviammuntajoukkue kertalaukaukset 5:s
hirviammuntajoukkue parilaukaukset 4:s
Robert Huber haulikkojoukkue pronssi
Robert Tikkanen haulikko keskeytys
haulikkojoukkue pronssi
hirviammunta kertalaukaukset 15:s
hirviammunta parilaukaukset 6:s
hirviammuntajoukkue kertalaukaukset 5:s
hirviammuntajoukkue parilaukaukset 4:s
Unio Sarlin pistoolin kuvioammunta 7:s
Veli Nieminen vapaakivääri 600 m 31:s
vapaakiväärijoukkue 5:s
Werner Ekman haulikko 11:s
haulikkojoukkue pronssi
Voitto Kolho pienoiskivääri pysty 18:s
vapaakiväärijoukkue 5:s
1936 Berliini Aatto Nuora vapaapistooli 8:s
Bruno Frietsch pienoiskivääri 30 ls makuu 8:s
Jaakko Rintanen pistoolin kuvioammunta 13:s
vapaapistooli 15:s
Olavi Elo pienoiskivääri 30 ls makuu 15:s
Sulo Cederström pistoolin kuvioammunta 26:s
Tapio Wartiovaara vapaapistooli 5:s
Wiljo Leskinen pienoiskivääri 30 ls makuu 15:s
Ville Elo pistoolin kuvioammunta 21:s
1948 Lontoo Albert Ravila pienoiskivääri 60 ls makuu 7:s
Eino Saarnikko vapaapistooli 10:s
Jaakko Rintanen pistoolin kuvioammunta 29:s
Klaus Lahti vapaapistooli 19:s
Kullervo Leskinen vapaakivääri 3 x 40 ls 5:s
Leonard Ravilo pistoolin kuvioammunta 5:s
Olavi Elo vapaakivääri 3 x 40 ls 6:s
Onni Hynninen pienoiskivääri 60 ls makuu 16:s
Pauli Janhonen vapaakivääri 3 x 40 ls hopea
Veijo Kaakinen pienoiskivääri 60 ls makuu 14:s
Väinö Heusala pistoolin kuvioammunta 6:s
Väinö Skarp vapaapistooli 20:s
1952 Helsinki Klaus Lahti vapaapistooli 7:s
Konrad (Konni) Huber haulikko 5:s
Kullervo Leskinen pienoiskivääri 3 x 40 ls 8:s
pienoiskivääri 40 ls makuu 7:s
Oiva Tylli vapaapistooli 10:s
Pauli Janhonen vapaakivääri 3 x 40 ls 12:s
Pentti Linnosvuo pistoolin kuvioammunta 5:s
Sven-Erik Rosenlew haulikko 29:s
Tauno Mäki hirviammunta pronssi
Veli-Jussi Hölsö pistoolin kuvioammunta 14:s
Vilho Ylönen pienoiskivääri 3 x 40 ls hopea
pienoiskivääri 40 ls makuu 11:s
vapaakivääri 3 x 40 ls 5:s
Yrjö Miettinen hirviammunta 6:s
1956 Melbourne Jorma Taitto pienoiskivääri 3 x 40 ls 17:s
pienoiskivääri 60 ls makuu 32:s
vapaakivääri 3 x 40 ls 4:s
Kalle Sievänen olympiapistooli 7:s
vapaapistooli 16:s
Pentti Linnosvuo olympiapistooli 4:s
vapaapistooli kulta
Vilho Ylönen pienoiskivääri 3 x 40 ls 5:s
pienoiskivääri 60 ls makuu 15:s
vapaakivääri 3 x 40 ls pronssi
1960 Rooma Esa Kervinen pienoiskivääri 3 x 40 ls 6:s
vapaakivääri 3 x 40 ls 9:s
Jussi Nordquist pienoiskivääri 60 ls makuu 18:s
Kaarle Pekkala vapaapistooli 27:s
Kalle Sievänen olympiapistooli 17:s
Pauli Janhonen pienoiskivääri 3 x 40 ls 13:s
Pentti Linnosvuo olympiapistooli hopea
vapaapistooli 13:s
Vilho Ylönen pienoiskivääri 60 ls makuu 17:s
vapaakivääri 3 x 40 ls 4:s
Väinö Broman olympiahaulikko karsiutui
1964 Tokio Antti Koskinen pienoiskivääri 60 ls makuu 41:s
vapaakivääri 3 x 40 ls 10:s
Esa Kervinen pienoiskivääri 3 x 40 ls 24:s
vapaakivääri 3 x 40 ls 6:s
Immo Huhtinen vapaapistooli 10:s
Kalle Sievänen olympiapistooli 27:s
Pentti Linnosvuo olympiapistooli kulta
Vilho Ylönen pienoiskivääri 3 x 40 ls 15:s
pienoiskivääri 60 ls makuu 43:s
Väinö Markkanen vapaapistooli kulta
1968 Mexico (Johan) Juhani Laakso vapaakivääri 3 x 40 ls 11:s
Immo Huhtinen olympiapistooli 15:s
Jaakko Minkkinen pienoiskivääri 3 x 40 ls 36:s
pienoiskivääri 60 ls makuu 40:s
Matti Patteri vapaapistooli 9:s
Osmo Ala-Honkola vapaakivääri 3 x 40 ls 19:s
Pentti Linnosvuo olympiapistooli 11:s
Seppo Saarenpää vapaapistooli 22:s
Simo Morri pienoiskivääri 3 x 40 ls 33:s
pienoiskivääri 60 ls makuu 50:s
Tuukka Mäkelä skeet 22:s
1972 München Ari Westergård skeet 12:s
Esa Kervinen pienoiskivääri 3 x 40 ls 29:s
pienoiskivääri 60 ls makuu 80:s
Immo Huhtinen olympiapistooli 13:s
vapaapistooli 26:s
Jaakko Asikainen pienoiskivääri 60 ls makuu 61:s
pienoiskivääri 3 x 40 ls 32:s
Jaakko Minkkinen vapaakivääri 3 x 40 ls 6:s
Osmo Ala-Honkola vapaakivääri 3 x 40 ls 25:s
Paavo Mikkonen villikarjuammunta 23:s
Pekka Suomela villikarjuammunta 14:s
Seppo Irjala vapaapistooli 19:s
Seppo Mäkinen olympiapistooli 27:s
1976 Montreal Ari Westergård skeet 22:s
Jaakko Minkkinen pienoiskivääri 3 x 40 ls 24:s
pienoiskivääri 60 ls makuu 57:s
Jouko Hietalahti pienoiskivääri 3 x 40 ls 43:s
pienoiskivääri 60 ls makuu 41:s
Markus Remes skeet 35:s
1980 Moskova Ari Westergård skeet 8:s
Jorma Lievonen villikarjuammunta 6:s
Juha Rannikko villikarjuammunta 12:s
Jyrki Lehtonen pienoiskivääri 60 ls makuu 25:s
Mauri Röppänen pienoiskivääri 3 x 40 ls 4:s
Olavi Heikkinen olympiapistooli 29:s
Paavo Palokangas vapaapistooli 8:s
Seppo Saarenpää vapaapistooli 5:s
Timo Hagman pienoiskivääri 3 x 40 ls 19:s
pienoiskivääri 60 ls makuu 5:s
1984 Los Angeles Rauno Bies olympiapistooli pronssi
Bror Nyström skeet 19:s
Jorma Lievonen villikarjuammunta 7:s
Juha Mäkelä skeet 36:s
Matti Nummela trap 33:s
Mauri Röppänen ilmakivääri 18:s
pienoiskivääri 3 x 40 ls 15:s
pienoiskivääri 60 ls makuu 13:s
Mikko Mattila pienoiskivääri 3 x 40 ls 26:s
pienoiskivääri 60 ls makuu 30:s
Paavo Palokangas vapaapistooli 8:s
Sirpa Ylönen ilmakivääri 8:s
pienoiskivääri 3 x 20 ls 12:s
Timo Nieminen trap 4:s
1988 Soul Jouni Vainio ilmapistooli 39:s
olympiapistooli 31:s
Juha Hirvi ilmakivääri 17:s
pienoiskivääri 3 x 40 ls 17:s
pienoiskivääri 60 ls makuu 24:s
Kurt Thune pienoiskivääri 3 x 40 ls 34:s
pienoiskivääri 60 ls makuu 24:s
Matti Nummela trap 8:s
Pirjo Peltola ilmakivääri 5:s
pienoiskivääri 3 x 20 ls 10:s
Sakari Paasonen ilmapistooli 18:s
vapaapistooli 19:s
Sirpa Ylönen ilmakivääri 41:s
pienoiskivääri 3 x 20 ls 27:s
Tapio Säynevirta ilmakivääri 25:s
Timo Nieminen trap 43:s
1992 Barcelona Jari Pälve ilmakivääri 25:s
pienoiskivääri 3 x 40 ls 11:s
pienoiskivääri 60 ls makuu 26:s
Jorma Korhonen skeet 16:s
Juha Hirvi ilmakivääri 27:s
pienoiskivääri 3 x 40 ls 4:s
pienoiskivääri 60 ls makuu 6:s
Matti Nummela trap 44:s
Petri Eteläniemi olympiapistooli 10:s
Pirjo Peltola ilmakivääri 42:s
pienoiskivääri 3 x 20 ls 27:s
Sakari Paasonen ilmapistooli 5:s
vapaapistooli 11:s
Timo Näveri ilmapistooli 39:s
vapaapistooli 31:s
1996 Atlanta Juha Hirvi ilmakivääri 15:s
pienoiskivääri 3 x 40 ls 13:s
pienoiskivääri 60 ls makuu 42:s
Krister Holmberg olympiakivääri 60 ls 6:s
Petri Eteläniemi olympiapistooli 19:s
Raimo Kauppila kaksoistrap 15:s
Riitta-Mari Murtoniemi kaksoistrap 5:s
Satu Pusila kaksoistrap 11:s
2000 Sydney Juha Hirvi ilmakivääri 18:s
pienoiskivääri 3 x 40 ls hopea
pienoiskivääri 60 ls makuu 25:s
Maarit Lepomäki skeet 11:s
Pasi Wedman olympiakivääri 4:s
Pia Julin kaksoistrap 13:s
Raimo Kauppila kaksoistrap 10:s
Satu Pusila kaksoistrap 17:s
trap 13:s
Timo Laitinen skeet 23:s
2004 Ateena Joonas Olkkonen kaksoistrap 25:s
Juha Hirvi ilmakivääri 45:s
pienoiskivääri 3 x 40 ls 15:s
pienoiskivääri 60 ls makuu 9:s
Maarit Lepomäki skeet 9:s
Marjo Yli-Kiikka ilmakivääri 22:s
urheilukivääri 3 x 20 ls 20:s
Marko Kemppainen skeet hopea
Petri Nummela trap 14:s
2008 Peking Satu Mäkelä-Nummela trap kulta
Henri Häkkinen ilmakivääri pronssi
pienoiskivääri 3×40 ls 28:s
pienoiskivääri, makuu, 60 ls 47:s
Mira Nevansuu ilmapistooli 7:s
Juha Hirvi pienoiskivääri, makuu, 60 ls 7:s
pienoiskivääri 3×40 ls 12:s
Hanna Etula ilmakivääri 21:s
urheilukivääri 3×20 ls 24:s
Marjo Yli-Kiikka urheilukivääri 3×20 ls 14:s
ilmakivääri 38:s
Kai Jahnsson 50 metrin pistooli (vapaapistooli) 21:s
ilmapistooli 29:s
Marjut Heinonen skeet 17:s
2012 Lontoo Satu Mäkelä-Nummela trap 7:s
Kai Jahnsson ilmapistooli 8:s
50 metrin pistooli (vapaapistooli) 26:s
Marjo Yli-Kiikka urheilukivääri 3×20 ls 23:s
ilmakivääri 16:s
Mira Suhonen ilmapistooli 32:s
2016 Rio de Janeiro Satu Mäkelä-Nummela trap 10:s
Vesa Törnroos trap 11:s

Ei vaikuttanut: Osallistui joukkuekilpailuun, mutta ei vaikuttanut kilpailun lopputulokseen eikä näin palkittu sijoutuksella/mitalilla.