Aleksi Leppä ja Marianne Palo olivat voittoisassa vireessä Salon 57. ampumakisoissa lauantaina.
Leppä voitti 50 metrin pienoiskiväärillä 60 laukauksen makuukilpailun tuloksella 623,0 ja myös 60+60 laukauksen makuun yhteistulokset (1244,4).
– Ihan kohtuullinen päivä. Keli ei ollut mikään helpoin tänään. Joutui paljon ampumaan ennakoilla ja välillä oli pilvistä ja aurinkoista. Tyytyväinen kuitenkin päivään.
Palo voitti naisten sarjan vastaavan kilpailun tuloksella 620,4 ja oli yhteistuloksissa toinen (1243,8).
– Ensimmäisen kisan koelaukaukset osuivat hyvin keskelle ilman ennakkoa. Lähdin sillä taktiikalla kisaamaan. Kilpailun aikana olosuhteet muuttuivat jatkuvasti: tuuli yltyi, pimeni, kirkastui ja välillä satoi vettä. Viirit osoittivat useasti eri suuntiin, kun tuuli pyöritti. Viimeisillä sarjoilla tuuli yltyi vielä lisää ja ammuin lopussa ennakolla ihan hyvin, Palo kertasi.
Hän kertoi lähteneensä toiseen kilpailuun alusta asti ampumalla pääosin ennakolla.
– Viimeisellä sarjalla onnistuin erittäin hyvin, kun viirit osoittivat samaan suuntaan ja ennakolla ampuminen toimi varmasti. Salon rata ei ole helppo ampua tuulisella säällä ja siihen nähden makuukisat menivät ihan hyvin.
Kaikki tulokset:
Kivääri: Kiväärin tulokset – Salon Seudun Ampujat ry
Pistooli: Pistoolin tulokset – Salon Seudun Ampujat ry
Haulikko: SaSA+57.+Ampumakilpailut.pdf