Juha Myllymäki oli PT1-luokassa kolmas ja Vesa Järvinen PT2-luokassa kuudes, kun paratrapin GP-kilpailu ammuttiin Tsekin Brnossa. Samoissa maisemissa kilpaillaan syyskuussa MM-mitaleista.
Myllymäki ampui peruskilpailussa 104. Hän oli tyytyväinen kilpailuunsa.
– Peruskisassa meni ensimmäinen päivä vähän yli odotusten. Nyt alkaa uusi asekin totella kisahommissakin. Finaalissakin hyvä taistelu, ensimmäisestä 25:stä kun saan finaalissa 20, se on minulle hyvä suoritus, Myllymäki jutteli.
Kuudenneksi luokassaan sijoittunut Vesa Järvinen oli myös tyytyväinen Brnon-reissun antiin. Hän ampui peruskilpailussa tuloksen 115 ja finaalissa 17.
– Tämä oli hyvä valmistautuminen tuleviin MM-kilpailuihin, jotka järjestetään täällä syyskuussa. Hyvät radat ja erittäin hyvin järjestetty kilpailu, Järvinen sanoi.
Myllymäen kanssa samassa luokassa kilpaillut Kimmo Junttila oli 13:s (87).
Järvinen ja Myllymäki kilpailivat Steve Nothumin (LUX) kanssa kansainvälisessä joukkueessa super mix trap -kilpailussa, jossa kolmikko sijoittui kolmanneksi.
Tulokset: 6th INTERNATIONAL SELLIER & BELLOT PARA TRAP CHAMPIONSHIP – Google Drive