Suomalaisampujat kahmivat mitaleita siluetin EM-kilpailuissa, jotka päättyivät Ruutikankaalla torstaina.
Yksi suomalaismenestyjistä oli Niklas Lindberg, joka voitti neljä henkilökohtaista mestaruutta (Small Bore Rifle Silhouette Open Sight, Small Bore Rifle Light, Small Bore Rifle ja Small Bore Rifle Silhouette). Hän viihtyi EM-kisoissa.
– Vähän ehti vaihtua kesä syksyksi, saatiin tuulta ja rakeita. Kovimmat säät toki oman pään sisällä. Aikataulut pitivät ja järjestelyt olivat toimivat. Mukava oli ampua ja moikata ulkomaalaisia tuttuja, Lindberg sanoi.
Hanna Lempola otti ensimmäisen henkilökohtaisen EM-mitalinsa pienoispistooli seisten -kilpailun jännittävässä pronssiuusinnassa, jonka hän käänsi edukseen.
– Tuntuu tosi hyvältä. Tätä varten olen treenannut koko talven, Lempola sanoi.
Kaikki tulokset: Results – European Benchrest & Silhouette Championships 2025
Lempolan haastattelu uusinnan jälkeen SAL:n Facebookissa.
Jussi Airas ja Hanna Lempola haastateltiin aiemmin kisojen aikana. Videot SAL:n YouTubessa: