
Eetu Kallioinen voitti Lopella käydyn kovatasoisen skeetin kilpailun. Hän rikkoi peruskilpailussa 124 kiekkoa ja sivusi finaalissa Suomen ennätystä.
Ala-Hämeen Ampujat (A-HA) järjesti viikonloppuna Lopen ampumaurheilukeskuksessa skeetin Hyundai GP -kilpailun. Isäntäseuran Eetu Kallioinen oli sekä miesten peruskilpailun että finaalin ykkönen. Hän teki peruskisassa tuloksen 124 ja sivusi finaalissa Suomen ennätystä (59).
Saman seuran Timi Vallioniemi sijoittui finaalissa toiseksi ja Samuli Ahokas kolmanneksi. Heidän tuloksensa olivat 123/58 ja 123/45.
– Oli ihan hyvä peruskilpailu ja finaali, hyvissä olosuhteissa, peruskisan ennätystään sivunnut Kallioinen kommentoi kilpailuaan.
Kaikkiaan seitsemän miestä rikkoi peruskilpailussa 120 kiekon rajan – edellä mainitun kolmikon lisäksi Oskari Lehtimäki (Honkajoen Seudun Ampujat) sekä A-HA:n Janne Vallioniemi, Eino Peltomäki ja Lassi Kauppinen.
A-HA:n Nea Vallioniemi oli naisten peruskilpailun ykkönen tuloksellaan 114. Hän voitti myös finaalin (57).
A-HA teki Y-sarjan joukkuekilpailussa uuden Suomen ennätyksen (367). Joukkueessa ampuivat Kallioinen, Vallioniemi ja Peltomäki (120).
Kaikki tulokset täällä.