Noora Antikainen on naisten trapin avauspäivän jälkeen 12:ntena (68/75), kun vuoden ensimmäinen maailmancup jatkui tiistaina Marokossa. Mopsi Veromaa on 15. sijalla (67/75).
Kansainvälisen ampumaurheiluliiton (ISSF) vuoden ensimmäinen maailmancup jatkui tiistaina kahden harjoituspäivän jälkeen. Marokon Tangierissa ammuttiin tänään miesten ja naisten trapin ensimmäinen kilpailupäivä (75/125 kiekkoa).
Olosuhteet eivät olleet trapissa tänään yhtä haastavat kuin skeetissä oli viikonloppuna. Ampumaurheiluliiton trapin päävalmentajan Robert Mlodzianowskin mukaan sää oli tänään hyvä.
– Mutta kaksi edellistä päivää oli kamalia – kylmä ja kova tuuli, hän kertoi.
Miesten trapissa ovat suomalaisista mukana Orimattilan Seudun Urheiluampujia (OSU) edustavat Simo Köylinen, Jukka Laakso ja Juho Mäkelä.
Köylisen ja Mäkelän avauspäivän tulos oli 68, jolla he ovat sijoilla 38 ja 41. Köylisen sarjat olivat 22+22+24 ja Mäkelän 23+22+23. Kärjessä on 74 kiekkoa rikkonut Ison-Britannian Nathan Hales. Neljä miestä on tuloksessa 73: Portugalin Jose Faria, Italian Daniele Resca, Kroatian Giovanni Cernogoraz ja Espanjan Adria Torres Martinez.
Laakso on 77. sijalla tuloksellaan 62 (21+22+19). Kilpailuun osallistuu 83 miestä.
Naisten kilpailussa Suomea edustavat OSU:n Noora Antikainen ja Satu Mäkelä-Nummela sekä Sibbo Skyttegillen Mopsi Veromaa. Antikainen rikkoi 68 kiekkoa (23+23+22) ja jatkaa kilpailua 12. sijalta. Samassa tuloksessa ovat sijoilla 7 ja 8 olevat Lena Bidoli (Luxemburg) ja Alessia Iezzi (Italia). Uusien sääntöjen mukaan kahdeksan parasta pääsee finaaliin.
Veromaa on 15. sijalla tuloksellaan 67 (21+24+22). Mäkelä-Nummelan tulos oli 64 (22+23+19), jolla hän on sijalla 29.
Espanjan Mar Molne Magrina ja Italian Jessica Rossi tekivät naisten trapin avauspäivän parhaan tuloksen 71. Italian Erica Sessa, Taiwanin Wan-Yu Liu ja Turkin Esma Kaya ovat tuloksessa 70. Naisten kilpailussa on mukana 59 urheilijaa.
Miesten ja naisten trapin peruskilpailun viimeiset 50 kiekkoa ja finaalit ammutaan keskiviikkona.
Tangierin maailmacupiin osallistuu kaikkiaan 271 urheilijaa, jotka edustavat 43 maata.
Vuoden ensimmäinen kivääri- ja pistoolilajien maailmancup järjestetään Espanjan Granadassa 5.–13. huhtikuuta.
Ensimmäiset olympiamaapaikat Los Angelesin olympialaisiin (2028) jaetaan Qatarin Dohassa 1.–15. marraskuuta järjestettävissä MM-kilpailuissa ellei maailmanpoliittinen tilanne muuta suunnitelmia. Jaossa on kaikkiaan 36 paikkaa – kolme kussakin henkilökohtaisessa olympialajissa.
Kaikki tulokset ISSF:n verkkosivuilla.








