
Ampumaurheiluliitto on valinnut uudeksi seurakehittäjäksi Ann-Marie Lairolahden.
Ann-Marie Lairolahti aloitti kiirastorstaina työnsä Ampumaurheiluliiton seurakehittäjänä. Hän seuraa tehtävässään Marko Keskitaloa, joka lopetti työt liitossa maaliskuun alussa. Lairolahti osallistui heti ensimmäisenä työpäivänään liiton toimistopalaveriin.
– Tämä on nyt neljäs lajiliitto, jossa olen töissä, hän kertoi liiton toimistossa, joka sijaitsee Helsingin Pitäjänmäessä.
Lairolahdella, 34, on monipuolinen tausta urheilu- ja järjestötyöstä. Hän on toiminut viimeksi Sulkapalloliiton toiminnanjohtajana (2023–2025). Sen jälkeen hän oli äitiyslomalla puolentoista vuoden ajan. Ennen sulkapalloa hän toimi vuoden ajan Voimisteluliiton viestintäkoordinaattorina.
Ampumaurheilu ei ole tuttu laji Lairolahdelle:
– En ole koskaan ampunut. Siihen varmasti tarjoutuu mahdollisuus hyvinkin pian.
Lairolahdella on kokemusta myös kamppailulajeista, sillä hän oli Karateliiton järjestöpäällikkö vuosina 2018–2021. Laji on hänelle erittäin tuttu, sillä hän on voittanut karatessa useiden Suomen mestaruuksien lisäksi nuorten EM-pronssia vuonna 2009.
Lairolahdella on merkonomin ja liikunnanohjaajan koulutus. Hän on suorittanut johtamisen erikoisammattitutkinnon Kuortaneen urheiluopistossa 2023–2024. Lairolahti kirjoitti ylioppilaaksi Salon lukiosta ja asuu nyt perheineen Turussa. Häntä kutsutaan tuttavallisemmin nimellä Anni.
Uusi seurakehittäjä kuvailee itseään oma-aloitteiseksi ja ratkaisukeskeiseksi tekijäksi, joka ”hallitsee sekä itsenäisen työn että tiimityön ja pystyy sopeutumaan nopeasti muuttuviin tilanteisiin”.
Millainen ensimmäinen toimistopalaveri oli? Varmasti kaikki uusia nimiä ja lyhenteitä?
– Vähän oli sellaista koodikieltä kaikkine lyhenteineen, Lairolahti naurahti.
– Mutta varmasti opin asiat nopeasti, kuten edellisissäkin lajiliitoissa. Olen aina työskennellyt urheilun ja liikunnan parissa. Haluan olla tekemässä töitä laadukkaan seuratoiminnan eteen, ja uskon, että työskentelyni antaa siihen mahdollisuuden.
Lairolahti sanoo, että hän alkaa nyt tutustua lajiin, uusiin nimiin, lyhenteisiin ja käytänteisiin.
– Olen ottanut muitakin uusia lajeja haltuun, joten varmaan tähänkin lajiin pääsen sisälle, hän hymyili.








