Kymmenen ampumaurheilijaa nuorten MM-kilpailuihin
21.5.2026 klo 08:00
Lassi Palo
JAA  UUTINEN
FACEBOOKISSA

Ampumaurheiluliitto on nimennyt kymmenen urheilijaa nuorten MM-kilpailuihin, jotka järjestetään kesäkuussa Saksassa.

Kansainvälisen ampumaurheiluliiton (ISSF) nuorten MM-kilpailut järjestetään Saksan Suhlissa 16.–26. kesäkuuta. Suhlissa kilpaillaan kivääri-, pistooli- ja haulikkolajeissa.

Suomen Ampumaurheiluliitto (SAL) on nimennyt kisoihin kymmenen ampumaurheilijaa. Ampumaurheiluliiton valmennuksen johtajan Ville Häyrisen mukaan näyttökilpailuiden aikainen ajankohta näkyy joukkueen koossa.

– Parhaat ovat kyenneet tekemään kovia tuloksia vähissä näyttökilpailuissa. Mutta monelle aikaisen kevään kisat, varsinkin ulkoilmalajeissa, ovat haastavia. Uskon kuitenkin, että meillä on kova ja motivoitunut joukkue Suhlissa. Kisan taso tulee olemaan kova, sillä paikalla ovat maailman parhaat nuoret, hän sanoi.

Yksi Suomen joukkueen urheilijoista on Lassi Kauppinen, joka sijoittui poikien skeetissä kolmanneksi huhtikuussa Kairossa järjestetyssä nuorten maailmancupissa.

Nuorten MM-kilpailut
16.–26.6. Suhl, Saksa

Suomen joukkue

Kivääri (2)
Tytöt: Linda Koskelainen (Simpeleen Hahlo), Alexandra Rosenlew (Esbo Skytteförening)

Pistooli (2)
Pojat: Otso-Aadolf Ahokangas (Kokkolan Metsästys- ja Ampumaseura)
Tytöt: Lumi Saikkonen (Raseborgs Skyttar)

Haulikko (6)

Trap
Pojat: Samuel Ruusunen (Orimattilan Seudun Urheiluampujat)
Tytöt: Pihla Pulliainen (Orimattilan Seudun Urheiluampujat)

Skeet
Pojat: Artturi Ervasti (Oulun Seudun Haulikkoampujat), Lassi Kauppinen (Ala-Hämeen Ampujat), Kaarlo Salonen (Euran Seudun Ampujat), Tuomas Takalo (Tornionseudun Ampujat)

Aiheesta lisää ISSF:n verkkosivuilla.