Opiskelijoiden MM-kilpailut (PERUUTETTU)

9.-13.9. Pilsen, Tshekki

Osallistumisoikeus 1.1.1995 – 31.12.2002 syntyneillä korkea-asteella opiskelevilla urheilijoilla (tai aikaisintaan 1.1.2019 valmistuneilla) Yliopisto tai ammattikorkeakoulu, myös avoin.

Tasokriteeri: Opiskelijoiden MM kilpailut on tarkoitettu lajiliittojen maajoukkueisiin tai valmennusryhmiin kuuluville urheilijoille, jotka valmentautuvat tavoitteenaan kansainvälinen huippumenestys.

 Näytöt 12.7. mennessä.

Arvokilpailujoukkueeseen valittujen kilpailumatkan kustantaa SAL kilpailubudjetin mukaan joko kokonaan tai kilpailukohtaisesti määritettävällä urheilijan omakustannusosuudella.

Valintakriteerit

  • Näyttökilpailujen perusteella lasketaan kolmen parhaan kilpailun keskiarvo, joka tulee olla vähintään tulostasovaatimuksen mukainen.
  • Tulostasovaatimuksen ylittäjistä valitaan kolme urheilijaa. Jos ylittäjiä on kaksi, kolmatta urheilijaa harkitaan, mikäli joukkueella on mitalimahdollisuus.
  • Valinnoissa käytetään valmentajien harkintaa yleisten valintakriteerien mukaisesti

SAL esittää joukkueen HUY:lle, OK/ HUY vastaa ilmoittautumisista

Näyttötulosseurantaa ylläpidetään osoitteessa: https://www.ampumaurheiluliitto.fi/liitto/huippu-urheilu/

Trap
Näyttökilpailut
25.-26.1.          GP Malaga, ESP
1.-2.2.               GP Marokko, MAR
9.-17.2.            GP Kypros, CYP
22.-23.2.          GP Qatar, QAT
28.-29.2.          GP Algarve, POR
4.-12.3.            MC Nicosia, CYP
15.-27.3.          MC New Delhi, IND
18.-19.4.          GP Châteauroux, FRA
9.-10.5.            Kärki – Kisat, Siilinjärvi
4.-11.5.            Brandenburg Cup, GER
13.-20.5.          EM Châteauroux, FRA
23.-24.5.          GP Polar, FIN
4.-7.6.               PM Orimattila, FIN.
27.-28.6.          Kokkovuori GP, Lempäälä
22.6.-3.7.         MC Baku AZE
3.-5.7.              GP Oslo
11.-12.7.          Pohjola kiekko

Skeet
Näyttökilpailut
17.-18.1.         GP Malaga, ESP
1.-2.2.             GP Marokko, MAR
9.-17.2.           GP Kypros, CYP
22.-23.2.         GP Qatar, QAT
4.-12.3.           MC Nicosia, CYP
15.-27.3.         MC New Delhi, IND
18.-19.4.         GP Châteauroux, FRA
2.-3.5.             GP Nasta, Hyvinkää
4.-11.5.           GP Oder, GER
9.-10.5.           Kärki – Kisat, Siilinjärvi
13.-20.5.         EM Châteauroux, FRA
23.-24.5.         GP Polar, FIN
30.-31.5.         GP Oulu Skeet, Oulunsalo
4.-7.6.             PM Orimattila
6.-7.06.           Asepaja skeet, Seinäjoki
13.- 14.06.      Sako-Franchi GP, Loppi
22.6.-3.7.        MC Baku AZE
27.-28.6.         Kokkovuori GP, Lempäälä
3.-5.7.             GP Oslo
04.-05.7.         St. Michel Skeet, Mikkeli
11.-12.7.         Pogostan Kiulu, Ilomantsi

Kivääri
Näyttökilpailut (10 m)
vuoden 2020 EM-näyttökilpailut (Sävsjö, Leppä GP, Esbo Open)
23.2.–2.3.      EM Wroclaw, POL
3. – 5.4.         SM Turku
6. – 10.5.       Plzen GP, CZE
7. – 17.5.       ISCH, Hannover, GER
4. – 7.6.         PM Kouvola.

Näyttökilpailut (50 m)
3.5.                Kouvola
30.–31.5.     Mikkeli
6.-10.5.         Plzen GP
7.-17.5.         ISCH Hannover
4.-7.6.           PM Kouvola.
Lisäksi kaikki kansalliset ja kansainväliset ennätyskelpoiset kilpailut 12.7. mennessä

Pistooli
Näyttökilpailut (10m)
vuoden 2020 EM-näyttökilpailut (Sävsjö, Leppä GP, Esbo Open)
21.-26.1.       H&N Cup
3.–5.4.          Ilma-ase SM Turku.

Näyttökilpailut (25m) naisten urheilupistooli ja miesten olympiapistooli
16.2.2020    Kupittaa, Turku (kutsukilpailu)
15.3.2020    Kupittaa, Turku (kutsukilpailu)

Kutsukilpailuihin kutsutaan SM 2019 kilpailuiden perusteella 3 parasta naispuolista urheilupistooli- ja 3 parasta miespuolista olympiapistooliampujaa, joilla on osallistumisoikeus opiskelijoiden MM-kilpailuihin.

30.-31.5. Matin kilpailut, Mikkeli
4.-7.6. PM, Kouvola.
Lisäksi kaikki kansalliset ja kansainväliset ennätyskelpoiset kilpailut 12.7. mennessä