Omaa * ei kirjata Suomen ennätyksen sivuamiseksi.
(Sivuaminen noteerataan vain, jos saman tuloksen ampuu eri henkilö).

Joukkue-ennätyksen sivuaminen noteerataan, vaikka kyseessä on saman seuran joukkue, jos joukkueen jäsenten kokoonpano on muuttunut.

Lyhenteet:
SE = Peruskilpailun Suomen ennätys koko pistein ammuttaessa pahvitauluun
DSE = Peruskilpailun Suomen ennätys desimaalien tarkkuudella ammuttaessa elektroniseen tauluun
FSE = Finaalin Suomen ennätys
SJE = Suomen joukkue ennätys koko pistein ammuttaessa pahvitauluun
DSJE = Suomen joukkue ennätys desimaalien tarkkuudella ammuttaessa elektroniseen tauluun

* = Ennätystä ei ole vielä vahvistettu

KIVÄÄRILAJIT

300m kivääri 60 ls, makuu

SE

Y

600

Tapio Säynevirta

JA

7.6.2003

Tammisaari

SE

Y

600

Keijo Minkkinen

TiA

29.8.2003

Hollola

SM

SE

Y

600

Kari Pennanen

KouMAS

29.7.2005

Århus, Tanska

Euroopan cup
osakilpailu

SE

Y

600

Aarne Markko

TiA

3.6.2006

Säkylä

SE Y 600 Henri Häkkinen JA 30.8.2008 Oulu SM

SJE

Y

1792

Kotkan Ampumaseura
Juha Hirvi
Juha Peltonen
Antti Puhakka

12.8.2005

Hollola

SM

300m kivääri 40 ls, makuu 1.5.2016 alkaen  (ennen 30 ls.)

SE M50 394 Matti Viljakainen SäSA 29.7.2017 Hollola SM
SE M60 394 Markku Haklin SaSA 29.7.2017 Hollola SM
SE Y70 387 Torsti Hellman Rihla 29.7.2017 Hollola SM
SE Y75 382 Kauko Kaartinen RS 29.7.2017 Hollola SM
SJE Y50 1174 Säkylän Seudun Ampujat
Matti Viljakainen
Heikki Ranne
Jorma Röppänen
29.7.2017 Hollola SM
SE Y80 358 Leo Arentti ÄSA 28.7.2018 Keuruu SM
SE Y80 358 Olli Silanto SaSA 28.7.2018 Keuruu SM

300m kivääri 3×40 ls.

SE Y 1180 Juha Hirvi KAS 1.8.1997 Århus
SE M 1180 Juho Kurki KaA 10.9.2017 Hollola SM
SJE Y 3467 Kotkan Ampumaseura
Juha Hirvi
Juha Peltonen
Antti Puhakka
26.8.2006 Hollola SM

300m kivääri 3×20 ls.

SE Y50 571 Jukka Salonen KSA 25.7.2009 Oulu SM
SJE Y50 1668 Säkylän Seudun Ampujat
Heikki Ranne
Jorma Röppänen
Matti Viljakainen
25.7.2009 Oulu SM
SE Y60 564 Kalle Leskinen KontU 12.9.2015 Hollola SM
SE Y70 549 Antti Tyrväinen P-HA 31.7.2010 Hollola SM
SE Y75 538 Kauko Kaartinen RS 12.9.2015 Hollola SM
SE Y80 401 Olli Silanto SaSA 28.7.2018 Keuruu SM

300m vakiokivääri 3×20 ls.

SE Y 588 Henri Häkkinen JA 25.8.2007 Hamina
SE M 588 Juho Kurki KaA 4.10.2017 Sveitsi
SJE Y 1727 Joensuun Ampujat
Jussi Puustinen
Henri Häkkinen
Tapio Säynevirta
14.8.2005 Hollola
SE Y50 573 Jukka Salonen KSA 4.8.2013 Hollola SM
SJE Y50 1681 Säkylän Seudun Ampujat
Heikki Ranne
Jorma Röppänen
Matti Viljakainen
25.7.2009 Oulu
SE Y60 554 Jorma Röppänen SäSA 31.7.2011 Hollola SM
SE Y60 554 Markku Haklin SaSA 7.8.2016 Oulu SM
SE Y70 540 Kauko Kaartinen RS 1.8.2010 Hollola SM
SE Y75 534 Kauko Kaartinen RS 13.9.2015 Hollola SM
SE Y80 427 Olli Silanto SaSA 29.7.2018 Keuruu SM

300m vakiokivääri 40 ls, makuu 1.5.2016 alkaen  (ennen 30 ls.) 

SE M50 393 Kari Pennanen KouMAS 29.7.2017 Hollola SM
SE M60 396 Jukka Salonen KSA 29.7.2017 Hollola SM
SE Y70 383 Torsti Hellman RihlA 7.8.2016 Oulu SM
SE Y75 382 Kauko Kaartinen RS 29.7.2017 Hollola SM
SE Y80 354 Leo Arentti ÄSA 29.7.2018 Keuruu SM
SJE Y50 1159 Säkylän Seudun Ampujat
Jorma Röppänen
Heikki Ranne
Matti Viljakainen
29.7.2018 Keuruu SM

50m kivääri 60 ls. makuu

SE Y 600 Juha Hirvi KAS 1.8.2004 Joensuu SM
DSE Y 627,3 Jaakko Björkbacka LehA 8.5.2014 Plzen, Tsekki
FSE M 249,5 Cristian Friman ESF 12.5.2017 Hannover, Saksa
SJE Y 1785 Kotkan Ampumaseura
Sami Remes
Juha Hirvi
Juha Peltonen
13.8.2006 Joensuu SM
DSJE Y 1853,9 Haminan Ampumaseura
Juha Rutonen
Antti Puhakka
Aleksi Leppä
6.8.2017 Salo SM
SE Y50 593 Ismo Kärmeniemi HAS 23.5.2010 Mikkeli
DSE M50 618,7 Tapio Kajan KAMS Inkoo SM
DSJE Y50 1831,6 Myllykosken Ampujat
Pertti Sinkko
Hannu Yläoutinen
Mikko Mattila
26.8.2018 Inkoo SM
SJE Y50 1754 Säkylän Seudun Ampujat
Heikki Ranne
Jorma Röppänen
Jouko Forsten
26.7.2015 Laukaa SM
SE Y60 594 Mikko Mattila MyA 26.7.2015 Laukaa SM
DSE M60 620,1 Mikko Mattila MyA 30.6.2018 Halikko
SE Y70 588 Sergei Tretjakov PAS 29.7.2012 Joensuu SM
DSE Y70 615,4 Kauko Kaartinen RS 5.7.2014 Halikko
SE Y75 590 Kauko Kaartinen RS 30.7.2016 Mikkeli SM
DSE Y75 610,8 Kauko Kaartinen RS Inkoo SM
DSE Y80 587,7 Juhani Ahola KSA 26.8.2018 Inkoo SM

50m kivääri 3×40 ls.

SE Y 1185 Juha Hirvi KAS 18.8.2000 Pilsen
FSE M 457,8 Juho Kurki KaA 25.3.2018 Eskilstuna, Ruotsi
SJE Y 3486 Kotkan Ampumaseura
Juha Hirvi
Sami Remes
Juha Peltonen
18.8.2001 Joensuu SM

50m kivääri 3×20 ls.

SE Y50 574 Mikko Mattila MyA 24.7.2011 Laukaa SM
SE Y50 574 Lauri Lauste SA 28.7.2013 Halikko SM
SJE Y50 1663 Säkylän Seudun Ampujat
Jorma Röppänen
Matti Viljakainen
Heikki Ranne
24.7.2009 Oulu SM
SE Y60 571 Kalle Leskinen KontU 12.6.2011 Kontiolahti
SE Y70 549 Paavo Pyykkönen SMY 24.7.2011 Laukaa SM
SE Y75 546 Kauko Kaartinen RS 25.8.2018 Inkoo SM
SE Y80 475 Olli Silanto SaSA 25.8.2018 Inkoo SM

10m ilmakivääri 60 ls.

SE Y 600 Henri Häkkinen JA 16.2.2008 Pieksämäki SM
DSE M 630,2 Juho Kurki KaA 28.1.2016 Munchen, Saksa IWK
FSE M 250,8 Juho Kurki KaA 23.3.2018 Eskilstuna, Ruotsi
DSJE Y 1837,3 Kankaanpään Ampumaurheilijat
Juho Kurki
Jimi Lång
Riku Koskela
19.2.2017 Kankaanpää SM
SJE Y 1774 Kotkan Ampumaseura
Juha Hirvi
Sami Remes
Antti Puhakka
8.2.2003 Orimattila
SJE Y 1774 Rauman Seudun Urheiluampujat
Juho Jussila
Mauri Ranta
Tiia Törmälä
16.2.2008 Pieksämäki SM

10m ilmakivääri 40 ls.

SE Y50 388 Juha Hirvi KAS 20.2.2011 Mikkeli
SE Y50 388 Jari Lehtinen KSA 14.3.2010 Hankasalmi ResUL:n mest.
SE M50 388 Lauri Lauste SA 10.12.2017 Turku
DSE M50 405,6 Lauri Lauste SA 31.3.2017 Tampere SM
SJE Y50 1128 Kotkan Ampumaseura
Juha Hirvi
Sirkka Savukari
Esa Aurala
20.2.2011 Mikkeli
DSJE Y50 1160,8 Salon Seudun Ampujat
Ilkka Ratamo
Markku Haklin
Tero Hovila
10.3.2018 Kankaanpää SM
SE Y60 381 Pekka Valtonen HAS 28.11.2009 Savonlinna
DSE Y60 398,0 Kurt Thune SaSA 29.11.2015 Kouvola
SE Y70 375 Silmu Kuisma K-UAS 19.3.2010 Hollola SM
DSE Y70 386,8 Pekka Valtonen ESA 18.3.2016 Turku SM
SE Y75 377 Silmu Kuisma K-UAS 14.3.2014 Hollola
DSE Y75 380,8 Silmu Kuisma K-UAS 20.3.2015 Turku SM

10m ilmakivääri 60 ls, makuu

DSE M 635,9 Riku Koskela KaA 31.3.2017 Tampere SM
DSJE Y 1894,4 Kankaanpään Ampumaurheilijat
Riku Koskela
Jimi Lång
Lauri Vähä-Savo
31.3.2017 Tampere SM
DSE M50 632,7 Lauri Lauste SA 31.3.2017 Tampere SM
DSJE Y50 1883,7 Säkylän Seudun Ampujat
Heikki Ranne
Jorma Röppänen
Matti Viljakainen
31.3.2017 Tampere SM
DSE Y60 629,9 Heikki Ranne SäSA 31.3.2017 Tampere SM
DSE Y70 618,2 Jouko Forstén SäSA 31.3.2017 Tampere SM
DSE Y75 625,2 Kauko Kaartinen RS 31.3.2017 Tampere SM

 10 m ilmakivääri 3×20 ls.

SE Y 596 Hanna Etula LAS 28.3.2010 Mikkeli SM
SE Y 596 Juho Kurki KaA 24.3.2013 Kankaanpää SM
SE M 596 Joni Stenström RS 19.3.2016 Turku SM
SE M 596 Cristian Friman ESF 2.4.2017 Tampere SM
SJE Y 1776 Haminan Ampumaseura
Aleksi Leppä
Antti Puhakka
Juha Rutonen
7.4.2018 Lohja, Kisakallio SM
SE M50 590 Lauri Lauste SA 21.3.2015 Turku SM
SJE Y50 1736 Säkylän Seudun Ampujat
Matti Viljakainen
Heikki Ranne
Jorma Röppänen
19.3.2016 Turku SM
SE Y60 585 Mikko Mattila MyA 23.3.2013 Kankaanpää SM
SE Y70 569 Mauri Heino KAS 29.3.2014 Mikkeli SM
SE Y75 572 Paavo Pyykkönen SMY 2.4.2017 Tampere SM

PISTOOLILAJIT

50 m pistooli 60 ls.

SE Y 577 Paavo Palokangas OrJy 7.9.1979 Lvov EM
FSE M 221,5 Joonas Kallio SUA 5.8.2017 Salo SM
SJE Y 1675 Joensuun Ampujat
Jarmo Koponen
Olavi Heikkinen
Pekka Sysilä
4.8.1979 Säkylä SM
SE M50 539 Heikki Oikari TiA 24.7.2015 Laukaa SM
SJE Y50 1565 Lahden Ampumaseura
Ari Meinander
Antti Pesonen
Kari Leskinen
24.7.2015 Laukaa SM
SE Y60 529 Heino Pitkäkangas KaHa 22.5.2010 Mikkeli
SE Y60 529 Antti Pesonen LAS 22.7.2016 Mikkeli SM
SE Y70 531 Heino Pitkäkangas KaHa 22.7.2016 Mikkeli SM
SE Y75 505 Sakari Paasonen LAS 19.7.2013 Laukaa SM
SE Y80 493 Erkki Karri KokMAS 21.7.2018 Laukaa SM

25m olympiapistooli 60 ls.

SE Y 584 Marko Talvitie LehA 6.10.2006 Granada WCF
FSE Y 28 osumaa Marko Talvitie LehA 10.8.2012 Laukaa SM
SJE Y 1676 Kotkan Ampumaseura
Petri Federley
Ville Nousiainen
Kari Lakka
11.8.2006 Laukaa SM
SE Y50 571 Hannu Räsänen KSA 21.7.2013 Laukaa SM
SJE Y50 1650 Hyvinkään Metsästys- ja Ampumaseura
Lars Holmberg
Pasi Törmälä
Tapio Heikkonen
22.7.2012 Laukaa SM
SE Y60 567 Lars Holmberg HyMAS 22.7.2012 Laukaa SM
SE Y70 550 Jorma Åsbacka MA 26.7.2015 Laukaa SM
SE Y75 490 Matti Tulimäki JjA 21.7.2013 Laukaa SM
SE Y75 490 Jaakko Kurki HVA 10.8.2014 Mikkeli SM
SE Y80 391 Sakari Paasonen LAS 20.7.2018 Laukaa SM

25m isopistooli 60 ls.

SE Y 593 Petri Eteläniemi P-HA 30.6.1989 Pori
SJE Y 1739 Orimattilan Jymy
Timo Näveri
Paavo Palokangas
Mauri Takamaa
22.5.1994 Utti
SE Y50 579 Jaakko Sand SUA 20.7.2012 Laukaa SM
SJE Y50 1680 Suomussalmen Urheiluampujat
Tapio Palo-Oja
Jaakko Sand
Pertti Kaikkonen
7.8.2011 Laukaa SM
SE Y60 570 Raimo Lusenius LA 7.8.2010 Laukaa
SE Y60 570 Paavo Palokangas OrJy 7.8.2011 Laukaa SM
SE Y60 570 Heikki Lipsanen JuvA 24.7.2015 Laukaa SM
SE Y70 559 Paavo Palokangas OrJy 8.8.2014 Mikkeli SM
SE Y70 559 Alpo Vehanen SA 3.7.2016 Halikko
SE Y75 547 Seppo Mäkinen TSA 21.7.2018 Laukaa SM
SE Y80 465 Sakari Paasonen LAS 21.7.2018 Laukaa SM

25m vakiopistooli 60 ls.

SE Y 588 Paavo Palokangas OrJy 20.7.1991 Hyvinkää
SJE Y 1713 Joensuun Ampujat
Olavi Heikkinen
Hannu Paavola
Pekka Sysilä
2.8.1981 Hamina SM
SE Y50 559 Antti Pesonen OrJy 7.6.2009 Kontiolahti
SE Y50 559 Ari Meinander LAS 9.8.2014 Mikkeli SM
SJE Y50 1626 Suomussalmen Urheiluampujat
Jaakko Sand
Pertti Kaikkonen
Tapio Palo-Oja
7.8.2011 Laukaa SM
SE Y60 554 Juhani Öhman TiA 26.7.2009 Laukaa SM
SE Y70 547 Seppo Mäkinen TSA 7.8.2011 Laukaa SM
SE Y75 527 Jyrki Varis JA 9.8.2014 Mikkeli SM
SE Y80 434 Sakari Paasonen LAS 22.7.2018 Laukaa

25m (urheilu) pistooli 60 ls.

SE Y 592 Seppo Mäkinen TSA 2.8.1992 Pori SM
SE Y 592 Paavo Palokangas OrJy 13.8.2006 Laukaa SM
SJE Y 1756 Orimattilan Jymy
Timo Näveri
Paavo Palokangas
Mauri Takamaa
19.7.1992 Hyvinkää

25m pienoispistooli 60 ls.

SE Y50 578 Jaakko Sand SUA 8.8.2010 Laukaa SM
SJE Y50 1707 Asikkalan Ampumaseura
Tuomo Lindeberg
Jussi Laukkanen
Timo Paalanen
25.7.2015 Laukaa SM
SE Y60 581 Jaakko Sand SUA 25.7.2015 Laukaa SM
SE Y70 566 Paavo Palokangas OrJy 20.7.2013 Laukaa SM
SE Y75 559 Seppo Mäkinen TSA 13.8.2017 Leppävesi SM
SE Y80 514 Sakari Paasonen LAS 22.7.2018 Laukaa SM

10m Ilmapistooli 60 ls.

SE Y 588 Kai Jahnsson PAS 20.4.2012 Lontoo
FSE M 240,4 Joonas Kallio SUA 5.1.2018 Sävsjö, Ruotsi
SJE Y 1733 Kotkan Ampumaseura
Hannu Penttinen
Juha Valjus
Tuomo Valjus
19.1.1997 Orimattila

10m ilmapistooli 40 ls.

SE Y50 380 Lauri Lauste SA 17.3.2012 Kauhava SM
SE M50 380 Rauno Hartikainen HVA 6.4.2018 Lohja, Kisakallio SM
SJE Y50 1117 Tikkakosken Ampujat
Juhani Öhman
Pasi Koivunen
Esko Halla-Aho
17.3.2012 Kauhava SM
SE Y60 378 Tapio Kaitila V-SA 10.12.2011 Turku
SE Y70 376 Seppo Mäkinen TSA 17.3.2012 Kauhava SM
SE Y75 369 Sakari Paasonen LAS 14.3.2014 Hollola
SE Y80

10m ilmaolympiapistooli 60 ls.

SE Y 578 Petri Federley KAS 2.2.2008 Vammala SM
FSE M 19 osumaa Niko Roos RSA 3.12.2017 Kisakallio, Lohja
SJE Y 1675 Rauman Seudun Urheiluampujat
Ari Huhtamäki
Olli Söderlund
Mikko Tupala
12.3.2016 Ikaalinen SM
SE M50 568 Kari Leskinen LAS 8.4.2018 Kisakallio, Lohja SM
SJE Y50 1646 Asikkalan Ampumaseura
Timo Paalanen
Jussi Laukkanen
Tuomo Lindeberg
29.3.2015 Sastamala SM
SE Y60 553 Lars Holmberg HyMAS 6.3.2011 Sastamala SM
SE Y70 536 Seppo Jortikka HlAS 29.3.2015 Sastamala SM
SE Y75 511 Sakari Paasonen LAS 3.3.2013 Sastamala SM
SE Y80

LIIKKUVAN MAALIN LAJIT

50m liikkuva maali, normaalijuoksut 30+30 

SE Y 596 Krister Holmberg RS 4.8.2007 Kuopio SM
SJE Y 1750 Raseborgs Skyttar
Krister Holmberg
Marcus Bäckman
Henrik Holmberg
5.8.2000 Tampere
SJE Y 1750 Kymppi 64
Sami Heikkilä
Tomi-Pekka Heikkilä
Jani Suoranta
28.7.2012 Kuopio SM

50m liikkuva maali normaalijuoksut 20+20 

SE Y50 386 Matti Suoranta K-64 6.8.2011 Koski TL SM
SE Y50 386 Jarmo Pyyhtiä K-64 11.8.2012 Kuopio SM
SJE Y50 1136 Kymppi 64
Matti Suoranta
Jarmo Pyyhtiä
Hannu Niemelä
6.8.2011 Koski TL SM
SE Y60 381 Reino Uuttu SaSA 13.8.2016 Kuopio SM
SE Y70 360 Jouko Mutka RS 5.8.2017 Kuopio SM
SE Y75 339 Taisto Nikku ESA 15.8.2015 Kuopio SM
SE Y80 328 Taisto Nikku ESA 13.8.2016 Kuopio

50m liikkuva maali sekajuoksut, 40 ls.

SE Y 399 Krister Holmberg RS 2.5.2009 Sipoo
SJE Y 1168 Raseborgs Skyttar
Niklas Hyvärinen
Staffan Holmström
Krister Holmberg
17.7.2011 Inkoo SM
SJE Y 1168 Kymppi 64
Sami Heikkilä
Tomi-Pekka Heikkilä
Jani Suoranta
29.7.2012 Kuopio SM
SE Y50 388 Reino Uuttu TSA 5.7.2009 Halikko
SJE Y50 1124 Kymppi 64
Matti Suoranta
Jarmo Pyyhtiä
Hannu Niemelä
7.8.2011 Koski TL SM
SE Y60 381 Matti Niemelä JMS 8.8.2010 Inkoo SM
SE Y70 362 Jouko Mutka RS 1.7.2018 Halikko
SE Y75 335 Taisto Nikku ESA 11.8.2013 Kuopio SM
Se Y80 315 Taisto Nikku ESA 14.8.2016 Kuopio SM

10m liikkuva maali normaalijuoksut 30+30 

SE Y 587 Vesa Saviahde P-HA 31.1.2004 Koski TL
SE Y 587 Krister Holmberg RS 3.1.2009 Sävsjö, Ruotsi
SJE Y 1735 Kymppi 64
Jani Suoranta
Tomi-Pekka Heikkilä
Sami Heikkilä
17.2.2013 Nilsiä

10m liikkuva maali normaalijuoksut 20+20 

SE Y50 375 Matti Suoranta K-64 3.12.2011 Kuopio
SE M50 375 Markku Jetsonen KAMS 2.12.2017 Kuopio
SJE Y50 1054 Kymppi 64
Hannu Niemelä
Jarmo Pyyhtiä
Matti Suoranta
12.2.2011 Kuopio SM
SE Y60 359 Terho Ritvanen PiekSA 3.1.2010 Kuopio
SE Y70 344 Jouko Mutka RS 18.2.2017 Pori SM
SE Y75 301 Taisto Nikku ESA 25.1.2014 Kangasala
SE Y80 281 Seppo Dahlqvist KAMS 29.1.2017 Kuopio

10m liikkuva maali, sekajuoksut 40 ls.

SE Y 392 Krister Holmberg RS 9.4.2005 Inkoo
SE Y 392 Vesa Saviahde P-HA 14.6.2014 Heinola
SJE Y 1149 Kymppi 64
Sami Heikkilä
Jani Suoranta
Tomi-Pekka Heikkilä
10.2.2012 Pori SM
SE M50 376 Markku Jetsonen KAMS 3.12.2016 Kuopio
SJE Y50 1061 Kymppi 64
Pekka Toukola
Jarmo Pyyhtiä
Matti Suoranta
16.2.2013 Nilsiä SM
SE M60 364 Tapani Koskela BS-PA 4.3.2018 Turku SM
SE Y70 336 Jouko Mutka RS 19.2.2017 Pori SM
SE Y75 306 Taisto Nikku ESA 25.1.2015 Jurva SM
SE Y80 295 Seppo Dahlqvist KAMS 18.2.2017 Pori SM

100m hirvi kertalaukaukset 40×1

SE Y 392 Krister Holmberg RS 2.7.2011 Halikko
SE M 392 Topi Hulkkonen ESA 12.8.2017 Kuopio SM
JSE Y 584 Kymppi 64
Sami Heikkilä
Tomi-Pekka Heikkilä
Jani Suoranta
28.7.2012 Kuopio SM
SE Y50 386 Jarmo Pyyhtiä K-64 10.8.2013 Kuopio SM
JSE Y50 563 Kymppi 64
Jarmo Pyyhtiä
Hannu Niemelä
Matti Suoranta
11.8.2013 Kuopio SM
SE M60 372 Tapani Koskela BS-PA 5.8.2017 Kuopio SM
SE Y70 357 Veikko Hakala SaarA 13.8.2016 Kuopio SM
SE Y75 334 Oiva Laurila NU 13.8.2016 Kuopio SM
SE Y80 317 Taisto Nikku ESA 13.8.2016 Kuopio

100m hirvi parilaukaukset 20×2

SE Y 391 Krister Holmberg RS 1.7.2012 Halikko
JSE Y 572 Raseborgs Skyttar
Krister Holmberg
Henrik Holmberg
Staffan Holmström
2.8.2009 Vilppula
SE Y50 379 Reino Uuttu TSA 12.8.2012 Kuopio SM
JSE Y50 549 Kymppi 64
Matti Suoranta
Jarmo Pyyhtiä
Hannu Niemelä
7.8.2011 Koski TL SM
SE Y60 359 Reino Uuttu SaSA 14.8.2016 Kuopio SM
SE Y70 358 Jouko Mutka RS 6.8.2017 Kuopio SM
SE Y75 331 Taisto Nikku ESA 16.8.2015 Kuopio SM
SE Y80 300 Taisto Nikku ESA 11.8.2018 Sipoo SM

HAULIKKOLAJIT

Skeet 125 kiekkoa

SE Y 125 Lauri Leskinen SSG 3.8.2014 Hollola
FSE M 59 Aleksi Ahokas A-HA 2.7.2017 Lempäälä
SJE Y 363 Sibbo Skyttegille
Timo Laitinen
Oskari Kössi
Lauri Leskinen
18.6.2017 Loppi
SE Y50 121 Vesa Lamminmäki TSHA 2.9.2018 Hollola
FSE Y50 145
(120+25)
Rauli Honka OSH 23.7.2017 Ylistaro
SJE Y50 342 Pielaveden Ampuma- ja Metsästysseura
Kari Auvinen,
Arto Röppänen
Terho Miettinen
19.7.2015 Ilomantsi
SE Y60 120 Hartte Ojanen HyMa 23.8.2015 Hyvinkää
FSE Y60 139
(118+21)
Hartte Ojanen HyMa 30.4.2017 Lappeenranta
SE Y70 108 Pentti Särkkä IEM 15.7.2018 Ilomantsi
FSE Y70 127
(108+19)
Pentti Särkkä IEM 15.7.2018 Ilomatsi
FSE Y70 127
(103+24)
Rainer Kouvonen MSA 12.8.2018 Siilinjärvi SM

Trap 125 kiekkoa

SE Y 124 Janne Kirvesmäki KarMAS 5.4.2006 Guangzhou, Kiina
FSE M 47 Mirka Kyyrönen SSG 25.8.2018 Oslo, Norja PM
SJE Y 350 Lahden Ampumaseura
Kai Kopra
Matti Nummela
Petri Nummela
8.5.1994 Orimattila
SE Y50 119 Matti Nummela OSU 11.5.2014 Mäntsälä
FSE Y50 134
113+21
Ari Simola P-HA 2.9.2018 Hollola
SJE Y50 317 Lahden Ampumaseura
Seppo Törnroos
Heikki Keskitalo
Risto Rämö
10.8.2014 Orimattila
SE Y60 114 Matti Nummela OSU 4.9.2016 Hollola
FSE Y60 129
110+19
Jari Rämö PHC 12.8.2018 Lempäälä SM
SE Y70 104 Jaakko Luoma Paukku 15.8.2010 Orimattila
SE Y70 104 Aimo Paasela RASSI 10.8.2014 Orimattila
SE Y70 104 Heikki Siivonen LAS 4.9.2016 Hollola
FSE Y70 119
102+17
Erkki Malmgren VihA 27.5.2018 Hollola

Trap parikilpailu

SE 138 Veli-Matti Matikainen
Mopsi Veromaa
Sibbo Skyttegille 18.8.2018 Mäntsälä SM
FSE 43 Veli-Matti Matikainen
Mopsi Veromaa
Sibbo Skyttegille 18.8.2018 Mäntsälä SM

Automaattitrap 100 kiekkoa, 1.1.2017 voimaan astuneiden sääntöjen mukaisesti
(Ennen M-sarjassa ammuttiin 125 kiekkoa ja muissa sarjoissa 75 kiekkoa)

SE M 95 Timo Niemelä KuKu 29.7.2018 Orimattila SM
SJE M 262 Kiikalan Metsästysyhdistys
Petri Haklin
Tomi Hämäläinen
Pasi Saarinen
29.7.2018 Orimattila SM
SE Y50 93 Risto Rämö LAS 28.7.2018 Orimattila SM
SJE Y50 260 Lahden Ampumaseura
Matti Nummela
Risto Rämö
Antti Virolainen
28.7.2018 Orimattila SM
SE Y60 93 Jari Rämö PHC 28.7.2018 Orimattila SM
SE Y70 85 Jarl Österman RS 28.7.2018 Orimattila SM

Kaksoistrap 150 kiekkoa
1.1.2018 alkaen kaikissa sarjoissa ammutaan 150 kiekkoa (ennen 120 kiekkoa)

SE Y 141 Simo Köylinen OSU 27.5.2014 Suhl, Saksa
FSE M 68 Sami Ritsilä OSU 1.7.2017 Lappeenranta
SJE M 385 Orimattilan Seudun Urheiluampujat
Sami Ritsilä
Simo Köylinen
Miki Ylönen
31.7.2016 Mäntsälä SM
SE Y50 106 Juha Silovaara KMY 4.8.2018 Mäntsälä SM
SJE Y50 293 Lohjan Ampujat
Raimo Jokiniemi
Ari Stigell
Matti Tupola
4.8.2018 Mäntsälä SM
SE Y60 101 Juhani Manninen SaSA 4.8.2018 Mäntsälä SM
SE Y70 102 Joni Sarenius MKMS 4.8.2018 Mäntsälä SM

Kansallinen trap 100 kiekkoa 1.1.2017 alkaen

SE M 98 Tatu Vartiainen MKMS 26.8.2018 Hyvinkää
SJE Y 275 Ruotsalon Metsästysyhdistys
Ari Heikkiniemi
Timo Nissilä
Matti Honkaharju
3.6.2017 Mäntsälä SM
SE Y50 93 Juha Tuominen MyA 9.9.2017 Mäntsälä
SE Y50 93 Juha Seppä K-SHa 9.6.2018 Siilinjärvi SM
SE Y50 93 Ari Heikkiniemi RMY 9.6.2018 Siilinjärvi SM
SE Y50 93 Esa Oinonen PHC 8.9.2018 Mäntsälä
SE Y50 93 Jörgen Lill-Smeds SSG 8.9.2018 Mäntsälä
SJE Y50 269 Ruotsalon Metsästysyhdistys
Ari Heikkiniemi
Timo Nissilä
Matti Honkaharju
9.6.2018 Siilinjärvi SM
SE Y60 92 Jari Rämö PHC 9.9.2017 Mäntsälä
SE Y70 88 Olavi Soini EuSa 10.6.2017 Lempäälä SM
SE Y70 88 Matti Salo LAS 9.6.2018 Siilinjärvi SM

Kansallinen skeet 100 kiekkoa, uusi laji 1.1.2017 alkaen. 

SE M 98 Tero Kallioinen A-HA 25.8.2018 Hyvinkää
SJE M 283 Oulun Metsästys- ja Ampumaseura
Marko Sivonen
Tero Rantonen
Juhani Moilanen
16.9.2017 Oulunsalo
SE Y50 98 Tero Kallioinen A-HA 25.8.2018 Hyvinkää
SJE Y50 281 Tampereen Seudun Haulikkoampujat
Pauli Pietarila
Vesa Lamminmäki
Jukka Heikkilä
16.9.2017 Oulunsalo
SE Y60 96 Risto Ahvensalmi PosA 16.9.2017 Oulunsalo
SE Y60 96 Markku Poikonen KkA 16.9.2017 Oulunsalo
SE Y60 96 Hartte Ojanen HyMa 16.9.2017 Oulunsalo
SE Y70 92 Jorma Aaltonen HyMa 25.8.2018 Hyvinkää
SE Y70 92 Jorma Hacklin LL 25.8.2018 Hyvinkää