Omaa ennätystä ei huomioida Suomen ennätyksen sivuamisena.

Joukkue-ennätyksen sivuaminen noteerataan, vaikka kyseessä on saman seuran joukkue, jos joukkueen jäsenten kokoonpano on muuttunut.

Lyhenteet:
SE = Peruskilpailun Suomen ennätys koko pistein ammuttaessa pahvitauluun
DSE = Peruskilpailun Suomen ennätys desimaalien tarkkuudella ammuttaessa elektroniseen tauluun
FSE = Finaalin Suomen ennätys
SJE = Suomen joukkue ennätys koko pistein ammuttaessa pahvitauluun
DSJE = Suomen joukkue ennätys desimaalien tarkkuudella ammuttaessa elektroniseen tauluun


KIVÄÄRILAJIT

50m kivääri 60 ls, makuu

SE N20 598 Viivi Villa MyA 21.7.2001 Halikko
SE N20 598 Hanna Pitkänen KaA 29.7.2004 Joensuu SM
DSE N20 620,8 Katariina Laine HlAS 15.8.2015 Inkoo SM
SJE N20 1740 Keski-Suomen Ampujat
Minna Hytönen
Merja Kalsi
Anne Tikkanen
11.8.1996 Pori SM
SJE N20 1740 Poliisien Ampumaseura
Henna Viljanen
Armi Häkkinen
Jenna Kuisma
8.8.2014 Mikkeli SM
DSJE N20 1811,1 Myllykosken Ampujat
Santra Mauno
Susanna Petäjäsaari
Suvi Petäjäsaari
12.8.2018 Kouvola SM
SE N18 593 Annika Sihvonen MA 18.7.2010 Mikkeli SM
SE N18 593 Saana Tattari HlAS 22.7.2012 Laukaa SM
DSE N18 616,6 Essi Heiskanen PiekSA 24.7.2020 Kouvola SM
SJE N18 1728 Kyrkslätt Skytteförening
Alexandra Dufvelin
Katarina Långström
Petra Liljeberg
18.7.2010 Mikkeli SM

50m kivääri 40 ls, makuu

SE N16 395 Henna Viljanen PAS 21.7.2013 Laukaa SM
DSE N16 408,0 Viivi Kemppi MyA 11.8.2018 Kouvola SM
DSJE N16 1203,9 Simpeleen Hahlo
Aino Nenonen
Sonja Myllys
Sonja Nenonen
24.7.2020 Kouvola SM
DSJE Y16 1213,9 Kuusankosken Ampujat
Samuli Vainikka
Lauri Tylli
Pinja Tapio
24.7.2020 Kouvola SM

50m kivääri 3×40 ls. 

SE N20 1165 Viivi Kemppi MyA 26.7.2020 Kouvola SM
FSE N20 447,8 Marianne Palo IMAS 13.8.2017 Kouvola SM
SE N18 1162 Viivi Kemppi MyA 25.7.2020 Kouvola SM

50m kivääri 3×20 ls.

SE N16 578 Viivi Kemppi MyA 16.6.2018 Kouvola
SJE N16 1669 Poliisien Ampumaseura
Armi Häkkinen
Jenna Kuisma
Henna Viljanen
1.8.2014 Mikkeli SM

10m ilmakivääri 60 ls.

DSE N20 628,0 Viivi Kemppi MyA 5.1.2019 Sävsjö, Ruotsi
FSE N20 250,8 Viivi Kemppi MyA 5.1.2019 Sävsjö, Ruotsi
DSJE N20 1783,6 Kuusankosken Ampujat
Pinja Tapio
Jonna Mauno
Salla Tornainen
3.3.2019 Turku SM
DSE N18 621,5 Viivi Kemppi MyA 7.4.2019 Tampere SM
DSJE N18 1760,2 Säkylän Seudun Ampujat
Johanna Hakanperä
Vilma Lähteenmäki
Olga Lähteenmäki
SäSA 23.2.2020 Mikkeli

10m ilmakivääri 40 ls.

SE N16 393 Elin Liewendahl ÅSSF 14.12.2008 Turku
SE N16 393 Henna Viljanen PAS 16.12.2014 Pieksämäki SM
DSE N16 416,2 Viivi Kemppi MyA 1.12.2018 Kouvola
SJE N16 1157 Poliisien Ampumaseura
Henna Viljanen
Armi Häkkinen
Jenna Kuisma
PAS 16.2.2014 Pieksämäki SM
DSJE Y16 1197,3 Kuusankosken Ampujat
Pinja Tapio
Lauri Tylli
Samuli Vainikka
KuusA 23.2.2020 Mikkeli
DSJE N16 1219,5 Simpeleen Hahlo
Sonja Myllys
EmmiLähteenmäki
Aino Nenonen
 Hahlo 23.2.2020 Mikkeli

10m ilmakivääri 60 ls, makuu

DSE N20 632,2 Suvi Petäjäsaari MyA 6.4.2018 Kisakallio, Lohja SM
DSE N18 631,4 Essi Heiskanen PiekSA 3.2.2019 Mikkeli
DSJE N18 1798,9 Salon Seudun Ampujat
Minea Terkola
Mira Terkola
Anni Suominen
5.4.2019 Tampere SM

10m ilmakivääri 40 ls, makuu

DSE N16 419,3 Alexandra Rosenlew KaA 5.4.2019 Tampere SM
DSJE N16 1227,6 Isonkyrön Metsästys- ja Ampumaseura
Helena Dreyer Perkiömäki
Sonja Häkki
Hilkka Rinta-Koski
5.4.2019 Tampere SM

10m ilmakivääri, asento 3×20 ls.

SE N20 595 Saana Tattari NoSA 29.3.2014 Mikkeli SM
SJE N20 1750 Myllykosken Ampujat
Viivi Kemppi
Suvi Petäjäsaari
Susanna Petäjäsaari
8.4.2018 Kisakallio,
Lohja
SM
SE N18 594 Jenna Kuisma PAS 20.3.2016 Turku SM
SJE N18 1749 Poliisien Ampumaseura
Henna Viljanen
Armi Häkkinen
Jenna Kuisma
29.3.2014 Mikkeli  SM
SE N16 594 Alexandra Rosenlew KaA 6.4.2019 Tampere SM
SJE N16 1693 Salon Seudun Ampujat
Minea Terkola
Mira Terkola
Anni Suominen
6.4.2019 Tampere SM

10m ilmakivääri, parikilpailu

DSE Y20 799,6 Kankaanpään Ampumaurheilijat
Alexandra Rosenlew,
Niko Elonen
16.2.2019 Jalasjärvi SM
FSE Y20 482,8 Kankaanpään Ampumaurheilijat
Alexandra Rosenlew,
Niko Elonen
16.2.2019 Jalasjärvi SM

PISTOOLILAJIT

25m (urheilu)pistooli 60 ls.

SE N20 575 Katja Salo LehA 10.9.1994 Lapua
FSE N20 22 osumaa Maija Pärri RSA 17.8.2019 Mikkeli SM
SJE N20 1645 Lehtimäen Ampujat
Anne Jaakkola
Elina Salo
Katja Salo
11.8.1996 Halikko
SE N18 561 Eveliina Pukkinen HSA 27.7.2008 Pori
SJE N18 1621 Härmän Seudun Ampujat
Susanna Ahomäki
Tea Lepistö
Eveliina Pukkinen
26.7.2009 Oulu SM

25m (urheilu) pistooli 40 ls.

SE N16 363 Julia Palmgren MA 6.6.2015 Mikkeli
SJE N16 998 Poliisien Ampumaseura
Essi Kuisma
Sandra Toivonen
Henna Viljanen
21.7.2012 Laukaa SM

10m ilmapistooli 60 ls.

SE N20 565 Ella Hakala IMAS 8.8.2019 Plzen, Tsekki
FSE N20 233,7 Ella Hakala IMAS 6.12.2019 Turku
SE N18 540 Amanda Toivola RS 8.12.2019 Turku SM

10m ilmapistooli 40 ls. 

SE N16 372 Eveliina Pukkinen HSA 14.2.2009 Ylihärmä
SE N16 372 Emma Numminen ESF 8.12.2012 Turku
SJE N16 1021 Poliisien Ampumaseura
Essi Kuisma
Henna Viljanen
Sandra Toivonen
10.12.2011 Turku

10m ilmapistooli, parikilpailu

SE Y20 713 Kauhavan Ampujat
Panu Laakso, Mari Pihlaja
17.2.2019 Jalasjärvi SM
FSE Y20 449,7 Isonkyrön Metsästys- ja Ampumaseura
Ella Hakala, Uki Torkko
17.2.2019 Jalasjärvi SM

10m ilmaolympiapistooli 60 ls.

SE N20 563 Ella Hakala IMAS 31.3.2019 Ikaalinen SM
SE N18 402 Taru Okkola KaA 23.3.2014 Sastamala SM
SE N16 539 Maija Pärri RSA 13.3.2016 Ikaalinen SM

25m vakiopistooli 60 ls.

SE N20 553 Asta Niemelä KorA 11.6.1989 Tampere
SJE N20 1523 Lehtimäen Ampujat
Anette Källi
Anne Kallioniemi
Helene Källi
14.8.2004 Jyväskylä SM
SE N18 530 Maija Pärri RSA 22.7.2018 Laukaa SM
SJE N18 1525 Härmän Seudun Ampujat
Susanna Ahomäki
Tea Lepistö
Eveliina Pukkinen
26.7.2009 Oulu SM

25m olympiapistooli 60 ls.

SE N20 520 Noora Kivistö KuKu 21.7.2013 Laukaa SM
SJE N20  –  –  –  –  –

LIIKKUVAN MAALIN LAJIT

50m liikkuva maali 40 sj.

SE N20 375 Micaela Qvarnström RS 2.8.2009 Vilppula
SE N18 374 Ida Heikkilä K-64 2.8.2020 Inkoo SM
SE N16 377 Ida Heikkilä KeuSA 11.8.2019 Sipoo SM

50m liikkuva maali 30+30 nj.

SE N20 574 Ida Heikkilä K-64 18.7.2020 Inkoo
SE N18 570 Ida Heikkilä K-64 1.8.2020 Inkoo SM
SE N16 563 Ida Heikkilä KeuSA 10.8.2019 Sipoo SM

10m liikkuva maali 30+30 ls. normaalijuoksut 

SE N20 563 Ida Heikkilä KeuSA 5.1.2020 Pori
SE N18 556 Ida Heikkilä K-64 7.3.2020 Lappeenranta
SE N16 509 Ida Heikkilä KeuSA 1.12.2018 Kuopio

10m liikkuva maali 40 sj.

SE N20 379 Ida Heikkilä K-64 8.3.2020 Lappeenranta
SE N18 379 Ida Heikkilä K-64 8.3.2020 Lappeenranta
SE N16 340 Ida Heikkilä KeuSA 10.2.2019 Jurva

100m hirvi kertalaukaukset 40×1

SE N20 359 Elli Räsänen KAMS 2.8.2015 Kuopio
SE N20 359 Anni Huttunen KAMS 10.8.2019 Sipoo SM
SE N16 369 Ida Heikkilä KeuSA 10.8.2019 Sipoo SM
SE N18 362 Ida Heikkilä K-64 1.8.2020 Inkoo SM

HAULIKKOLAJIT

Skeet 125 kiekkoa + finaali 

SE N20 97 Julia Ylimäinen TorSA 19.7.2020 Tornio
SE N20 99 Julia Ylimäinen TorSA 9.8.2020 Hollola SM – Ei vielä vahvistettu
FSE N20 41 Nea Vallioniemi A-HA 18.6.2020 Loppi

Trap 125 kiekkoa + finaali

SE N20 119 Sara Nummela OSU 16.6.2019 Orimattila
FSE N20 39 Sara Nummela OSU 12.5.2019 Siilinjärvi

Automaattitrap 100 kiekkoa 

SE N20 84 Silja Nieminen LAS 26.7.2020 Siilinjärvi SM
SE Y15 73 Elias Ruusunen OSU 25.7.2020 Siilinjärvi SM

Kaksoistrap 150 kiekkoa

SE N20 81 Silja Nieminen MKMS 14.9.2019 Orimattila SM

Kansallinen trap 100 kiekkoa

N20

Kansallinen skeet 100 kiekkoa

N20 SE 81 Nea Vallioniemi A-HA 22.8.2020 Loppi SM – Ennätystä ei vielä vahvistettu