Omaa ennätystä ei huomioida Suomen ennätyksen sivuamisena.
(Sivuaminen noteerataan, jos sen ampuu eri henkilö)

Joukkue-ennätyksen sivuaminen noteerataan, vaikka kyseessä on saman seuran joukkue, jos joukkueen jäsenten kokoonpano on muuttunut.

Lyhenteet:
SE = Peruskilpailun Suomen ennätys koko pistein ammuttaessa pahvitauluun
DSE = Peruskilpailun Suomen ennätys desimaalien tarkkuudella ammuttaessa elektroniseen tauluun
FSE = Finaalin Suomen ennätys
SJE = Suomen joukkue ennätys koko pistein ammuttaessa pahvitauluun
DSJE = Suomen joukkue ennätys desimaalien tarkkuudella ammuttaessa elektroniseen tauluun


KIVÄÄRILAJIT

300m kivääri 60 ls, makuu

SE M20  596 Cristian Friman ESF 18.5.2019 Århus, Tanska
SJE M20 1710 Esbo Skytteförening
Björn Friman
Cristian Friman
Luukas Koota
9.9.2017 Hollola SM

300m kivääri 3×40 ls.

SE M20 1164 Cristian Friman ESF 15.7.2018 Hollola SM
SJE M20 3297 Esbo Skytteförening
Björn Friman
Cristian Friman
Luukas Koota
10.9.2017 Hollola SM

300m vakiokivääri 3×20 ls.

SE Y20 580 Juha Soini JjA 7.9.2008 Hollola SM
SJE Y20 1630 Raseborgs Skyttar
Michael Andersson
Fredrik Bäcklund
Henrik Tiainen
16.7.1995 Keuruu SM

300m vakiokivääri 40 ls, makuu

SE M20 397 Björn Friman ESF 26.8.2016 Hollola SM
SJE M20  1131 Esbo Skytteförening
Cristian Friman
Björn Friman
Luukas Koota
8.9.2017 Hollola SM

50m kivääri 60 ls, makuu 

SE Y20 598 Toni Sjöblom TSA 27.7.1996 Pori
SE Y20 598 Jaakko Björkbacka LehA 22.7.2012 Laukaa SM
DSE M20 623,6 Cristian Friman ESF 11.5.2019 Hannover, Saksa
FSE M20 249,5 Cristian Friman ESF 12.5.2017 Hannover, Saksa
SJE Y20 1774 Pohjois-Hämeen Ampujat
Niko Lehtimäki
Riku Uusikartano
Sami Virtanen
26.8.1995 Kangasala
DSJE Y20 1836,7 Hämeenlinnan Ampumaseura
Katariina Laine
Nuutti Pieskä
Saana Tattari
15.8.2015 Inkoo SM
DSE M18 620,1 Cristian Friman ESF 11.8.2017 Kouvola SM
SE Y18 593 Anton Aprelev RS 30.7.2009 Joensuu SM
SE Y18 593 Jaakko Björkbacka LehA 18.7.2010 Mikkeli SM
SJE Y18 1755 Mikkelin Ampujat
Olli Hahl
Annika Sihvonen
Riikka Parviainen
18.7.2010 Mikkeli SM
DSJE Y18 1827,0 Kuusankosken Ampujat
Armi Häkkinen
Mika Piipponen
Roope Pohjoisaho
16.8.2015 Inkoo SM

50m kivääri 40 ls, makuu

SE Y16 395 Daniel Ekholm RS 3.7.2010 Salo
SE Y16 395 Sebastian Långström ESF 21.7.2013 Laukaa SM
DSE M16 409,0 Cristian Friman ESF 4.7.2015 Halikko
SJE Y16 1170 Esbo Skytteförening
Cristian Friman
Björn Friman
Sebastian Långström
21.7.2013 Laukaa SM
DSJE Y16 1213,9 Kuusankosken Ampujat
Samuli Vainikka
Lauri Tylli
Pinja Tapio
24.7.2020 Kouvola SM

50m kivääri 3×40 ls. 

SE M20 1174 Cristian Friman ESF 7.7.2019 Halikko
FSE M20 454,5 Cristian Friman ESF 13.8.2017 Kouvola SM
SJE Y20 3446 Kyrkslätt Skytteförening
Jenna Kuisma
Henna Viljanen
Sebastian Långström
11.8.2018 Kouvola SM
SE M18 1140 Riku Koskela KaA 10.8.2018 Kouvola SM
SJE Y18 3306 Isonkyrön Metsästys- ja Ampumaseura
Aleksi Kasi
Ville Ketolainen
Laura Norolampi
10.8.2019 Mikkeli SM

50m kivääri 3×20 ls.

SE Y16 578 Henri Törmälä RSA 25.7.2008 Mikkeli
SJE Y16 1663 Mikkelin Ampujat
Olli Hahl
Jussi Mouhu
Otto Suuronen
1.8.2009 Joensuu SM

10m ilmakivääri 60 ls. 

SE Y20 599 Juho Kurki KaA 5.1.2010 Sävsjö, Ruotsi
DSE M20 627,5 Cristian Friman ESF 16.12.2018 Espoo
FSE M20 249,3 Cristian Friman ESF 7.4.2018 Lohja, Kisakallio SM
SJE Y20 1759 Kankaanpään Ampujat
Juho Kurki
Sami Korpela
Hanna Nivus
14.2.2010 Hämeenlinna
DSJE Y20 1857,2 Kyrkslätt Skytteförening
Sebastian Långström
Henna Viljanen
Jenna Kuisma
18.2.2017 Kankaanpää SM
SE Y18 594 Jaakko Björkbacka LehA 24.1.2010 Ylihärmä
DSE M18 623,2 Cristian Friman ESF 15.12.2017 Espoo
SJE Y18 1716 Karstulan Seudun Metsästys- ja Ampumaseura
Jaakko Björkbacka
Gisela Miettinen
Anton Miettinen
15.2.2009 Ylihärmä
DSJE Y18 1788,2 Turun Seudun Ampujat
Salla Korpela
Pietari Salminen
Ville-Martti Koskinen
3.3.2019 Turku SM

10m ilmakivääri 40 ls.

SE M16 398 Cristian Friman ESF 13.12.2015 Turku
DSE M16 413,1 Luukas Koota ESF 14.12.2018 Espoo
SJE Y16 1145 Haapajärven Ampumaseura
Susanna Peräaho
Riku Laitinen
Iina Vaitiniemi
14.2.2015 Ylihärmä SM
DSJE Y16 1197,3 Kuusankosken Ampujat
Pinja Tapio
Lauri Tylli
Samuli Vainikka
KuusA 23.2.2020 Mikkeli

10m ilmakivääri 60 ls, makuu

DSE M20 634,4 Cristian Friman ESF 6.4.2018 Lohja, Kisakallio SM
DSJE Y20 1894,4 Kankaanpään Ampumaurheilijat
Riku Koskela
Jimi Lång
Lauri Vähä-Savo
31.3.2017 Tampere SM
DSE M18 635,9 Riku Koskela KaA 31.3.2017 Tampere SM
DSJE Y18 1844,3 Isonkyrön Metsästys- ja Ampumaseura
Eemeli Rinta-Koski
Ville Ketolainen
Jaakko Niemi
5.4.2019 Tampere SM

10m ilmakivääri 40 ls, makuu

DSE M16 420,8 Lauri Syrjä AsAs 5.4.2019 Tampere SM
DSJE Y16 1249,4 Kuusankosken Ampujat
Lauri Tylli
Eemil Nykänen
Pinja Tapio
5.4.2019 Tampere SM

10m ilmakivääri, asento 3×20 ls.

SE M20 595 Cristian Friman ESF 8.4.2018 Lohja, Kisakallio SM
SJE Y20 1764 Esbo Skytteförening
Björn Friman
Cristian Friman
Luukas Koota
2.4.2017 Tampere SM
SE M18 596 Cristian Friman ESF 2.4.2017 Tampere SM
SJE Y18 1710 Isonkyrön Metsästys- ja Ampumaseura
Ville Ketolainen
Helena Dreyer-Perkiömäki
Senni Lauttamus
8.4.2018 Lohja, Kisakallio SM
SE M16 591 Lauri Syrjä AsAs 6.4.2019 Tampere SM
SJE Y16 1751 Poliisien Ampumaseura
Armi Häkkinen
Jenna Kuisma
Henna Viljanen
23.3.2013 Kankaanpää SM

10m ilmakivääri, parikilpailu

DSE Y20 799,6 Kankaanpään Ampumaurheilijat
Alexandra Rosenlew,
Niko Elonen
16.2.2019 Jalasjärvi SM
FSE Y20 482,8 Kankaanpään Ampumaurheilijat
Alexandra Rosenlew
Niko Elonen
16.2.2019 Jalas

PISTOOLILAJIT

50m pistooli 60 ls.

SE Y20 558 Jesse Peltomäki KuKu 24.5.2008 Laukaa
FSE M20 218,0 Niko Roos RSA 12.8.2017 Leppävesi SM
SJE Y20 1598 Lahden Ampumaseura      
Arvi Heikkilä
Teemu Tuunainen
Kalle Wegelius
14.8.1999 Kontiolahti SM
SE Y18 546 Jarkko Järvenpää HIAS 7.8.2010 Laukaa SM
SJE Y18  –  –  –  –  –

25m (urheilu) pistooli 60 ls.

SE Y20 587 Juha Heiskala SaarA 2.6.1991 Lahti
SJE Y20 1714 Pohjois-Hämeen Ampujat
Jari Koivu
Mika Koivu
Misa Lammio
10.8.1991 Hämeenlinna SM
SE M18 566 Cristian Friman ESF 22.7.2016 Mikkeli SM
SJE Y18 1505 Kankaanpään Ampujat
Oskari Eloranta
Jani Pitkänen
Tuomas Pukaralammi
21.7.2012 Laukaa SM

25m (urheilu) pistooli 40 ls.

SE Y16 382 Joonas Kuusela SodA 23.7.2011 Laukaa SM
SJE Y16 1032 Sodankylän Ampujat
Essi Anttila
Joonas Kuusela
Tommi Ojaniemi
23.7.2011 Laukaa SM

25m olympiapistooli 60 ls. 

SE Y20 559 Niko Hautala KuKu 27.7.2007 Laukaa SM
FSE Y20 16 osumaa Jani Sokura KaA 22.7.2012 Laukaa
SJE Y20 1638 Kuortaneen Kunto
Niko Hautala
Mika Laikola
Jesse Peltomäki
27.7.2007 Laukaa SM
SE Y18 532 Stefan Miettinen KAMS 12.6.2010 Kontiolahti
SJE Y18 1387 Rauman Seudun Urheiluampujat
Jere Piippo
Leo Salonen
Iikka Syrjä
24.8.2014 Pori SM

25m vakiopistooli 60 ls.

SE Y20 576 Ville Rita EsA 15.7.2000 Hyvinkää MO
SJE Y20 1638 Pohjois-Hämeen Ampujat
Jari Koivu
Mika Koivu
Misa Lammio
11.8.1991 Hämeenlinna SM
SE Y18 543 Aleksi Anttila SodA 21.7.2012 Laukaa
SE Y18 543 Joonas Kuusela SodA 5.7.2014 Halikko
SJE Y18 1561 Sodankylän Ampujat
Aleksi Anttila
Joonas Kuusela
Tommi Ojaniemi
21.7.2012 Laukaa

10m ilmapistooli 60 ls. 

SE Y20 576 Teemu Tiainen Y-VA 18.7.1998 Barcelona
SE Y20 576 Jesse Peltomäki KuKu 13.12.2008 Turku
FSE M20 233,8 Arttu Laulainen KeAmS 6.12.2019 Turku
SJE Y20 1681 Pohjois-Hämeen Ampujat
Jari Koivu
Mika Koivu
Misa Lammio
7.12.1991 Turku
SE Y18 568 Jarkko Järvenpää HlAS 13.3.2010 Hankasalmi
(ResUL:n mest.)
SJE Y18 1614 Seinäjoen Seudun Ampujat
Aleksi Pirttimäki
Noora Kivistö
Samuel Turigin
17.3.2011 Kauhava

10m ilmapistooli 40 ls.

SE Y16 381 Niko Roos RSA 17.3.2013 Merikarvia
SJE Y16 1063 Sodankylän Ampujat
Essi Anttila
Aleksi Anttila
Joonas Kuusela
11.12.2010 Turku

10m ilmapistooli, parikilpailu

SE Y20 713 Kauhavan Ampujat
Panu Laakso, Mari Pihlaja
17.2.2019 Jalasjärvi SM
FSE Y20 449,7 Isonkyrön Metsästys- ja Ampumaseura
Ella Hakala, Uki Torkko
17.2.2019 Jalasjärvi SM

10m ilmaolympiapistooli 60 ls. 

SE M20 551 Leo Salonen RSA 8.4.2018 Kisakallio,
Lohja
SM
FSE M20 19 osumaa Niko Roos RSA 2.12.2017 Kisakallio, Lohja
SJE Y20 1622 Rauman Seudun Urheiluampujat
Jere Piippo
Jesse Piippo
Niko Roos
23.3.2014 Sastamala SM
SE Y18 561 Niko Roos RSA 25.3.2012 Sastamala SM
SJE Y18 1578 Rauman Seudun Urheiluampujat
Niko Roos
Sakari Kauppinen
Iikka Syrjä
2.3.2013 Sastamala SM
SE M16 549 Cristian Friman ESF 29.3.2015 Sastamala SM
SJE Y16 1601 Rauman Seudun Urheiluampujat
Leo Salonen
Iikka Syrjä
Maija Pärri
29.3.2015 Sastamala SM

LIIKKUVAN MAALIN LAJIT

50m Liikkuva maali 30+30 nj.

SE Y20 592 Tomi-Pekka Heikkilä K-64 4.7.2009 Halikko
SJE Y20 1735 Kymppi-64
Tomi-Pekka Heikkilä
Sami Heikkilä
Jarmo Toiva
10.7.2010 Kuopio
SE Y18 584 Sami Heikkilä K-64 2.8.2008 Jurva
SE Y18 584 Jani Suoranta K-64 28.7.2012 Kuopio
SJE Y18 1717 Kymppi 64
Sami Heikkilä
Tomi-Pekka Heikkilä
Jarmo Toiva
2.8.2008 Jurva
SE Y16 575 Sami Heikkilä K-64 1.8.2009 Vilppula
SE M16 575 Aaro Vuorimaa LSA 28.7.2018 Inkoo
SJE Y16 1629 Kymppi 64
Sami Heikkilä
Mika Heikkilä
Jani Suoranta
1.8.2009 Vilppula

50m liikkuva maali 20 ls, nj.

SE Y14 178 Toni Annala JjA 12.8.2017 Kuopio SM

50m Liikkuva maali 40 sj.

SE M20 393 Aaro Vuorimaa LSA 9.6.2019 Inkoo
SJE Y20 1156 Kymppi 64
Tomi-Pekka Heikkilä
Jarmo Toiva
Sami Heikkilä
11.7.2010 Kuopio SM
SE Y18 391 Sami Heikkilä K-64 25.5.2008 Koski TL
SE M18 391 Aaro Vuorimaa LSA 2.8.2020 Inkoo SM
SJE Y18 1145 Kymppi 64
Sami Heikkilä
Tomi-Pekka Heikkilä,
Jarmo Toiva
3.8.2008 Jurva
SE Y16 384 Sami Heikkilä K-64 2.8.2009 Vilppula
SJE Y16 1105 Kymppi 64
Mika Heikkilä
Sami Heikkilä
Jani Suoranta
31.7.2009 Vilppula

10m liikkuva maali 30+30 nj.

SE Y20 580 Sami Heikkilä K-64 29.4.2012 Inkoo
SE M20 580 Aaro Vuorimaa LSA 8.6.2019 Inkoo
SJE Y20 1645 Kymppi-64
Jarmo Toiva
Sami Heikkilä
Tomi-Pekka Heikkilä
15.3.2008 Vierumäki SM
SE Y18 570 Sami Heikkilä K-64 6.9.2008 Vierumäki
SJE Y18 1557 Kuopion Ampuma- ja Metsästysseura
Sami Jetsonen
Heikki Jetsonen
Juuso Väätäinen
26.1.2014 Kangasala
SE Y16 560 Sami Heikkilä K-64 20.3.2009 Vierumäki SM
SJE Y16 1603 Kymppi-64
Sami Heikkilä
Mika Heikkilä
Jani Suoranta
20.3.2009 Vierumäki SM

10m liikkuva maali 20 ls. nj.

SE Y14 172 Toni Annala JjA 3.3.2018  Turku SM

10m liikkuva maali 40 sj.

SE Y20 384 Sami Heikkilä K-64 29.4.2012 Inkoo
SJE Y20 1106 Kymppi-64
Tomi-Pekka Heikkilä
Sami Heikkilä
Jarmo Toiva
21.3.2010 Vierumäki SM
SE Y18 383 Sami Heikkilä K-64 13.12.2008 Kuopio
SJE Y18 1048 Kuopion Ampuma- ja Metsästysseura
Heikki Jetsonen
Sami Jetsonen
Juuso Väätäinen
1.2.2014 Kuopio
SE M16 378 Aaro Vuorimaa LSA 25.8.2018 Kolsås, Norja
SJE Y16 1019 Kymppi 64
Sami Heikkilä
Mika Heikkilä
Jani Suoranta
22.3.2009 Vierumäki SM

100m hirvi, kertalaukaukset 40×1

SE M20 394 Mika Kinisjärvi LA 8.8.2015 Sipoo SM
SJE Y20 556 Borgå Skyttar-Porvoon Ampujat
Tarmo Koskela
Tuomas Kandelin
Seppo Koskela
16.8.2003 Oulu
SE Y18 390 Jani Suoranta K-64 28.7.2012 Kuopio SM
SJE Y18 562 Kymppi 64
Tomi-Pekka Heikkilä
Jarmo Toiva
Sami Heikkilä
2.8.2008 Jurva
SE Y16 387 Sami Heikkilä K-64 1.8.2009 Vilppula
SJE Y16 525 Kymppi 64
Sami Heikkilä
Mika Heikkilä
Jani Suoranta
31.7.2009 Vilppula

100m hirvi, kertalaukaukset 20×1

SE Y14

HAULIKKOLAJIT

Skeet 125 kiekkoa

SE M20 124 Eetu Kallioinen A-HA 17.9.2015 Lonato, Italia MM
FSE M20 57 Eetu Kallioinen A-HA 14.7.2018 Orimattila
SJE M20 359 Ala-Hämeen Ampujat
Eetu Kallioinen
Aleksi Ahokas
Timi Vallioniemi
24.7.2016 Italia, Porpetto IJSC
SE Y17 118 Eetu Kallioinen A-HA 18.5.2014 Sipoo
FSE Y17 55 Oskari Lehtimäki KhjA 2.7.2017 Lempäälä
FSE Y17 55 Niko Sulkonen A-HA 7.7.2019 Mikkeli
SE Y15 122 Eetu Kallioinen A-HA 7.7.2013 Ylistaro
FSE Y15 46 Roope Kanninen IA 21.7.2019 Tornio

Trap 125 kiekkoa

SE M20 121 Matias Koivu OSU 8.6.2019 Orimattila
FSE M20 46 Vili Kopra OSU 14.5.2017 Brno, Tsekki
SJE Y20 341 Orimattilan Seudun Urheiluampujat
Juho Mäkelä, Matias Koivu, Patrik Nummela
28.7.2019 Orimattila SM
SE Y17 120 Rami Vainio MKMS 14.8.1994 Hollola SM
FSE Y17 39 Juho Montonen SiUra 13.5.2018 Siilinjärvi
SE Y15 108 Eemil Pirttisalo RMY 14.8.2011 Siilinjärvi SM

Kaksoistrap 150 kiekkoa 

SE M20 138 Miki Ylönen OSU 8.2.2017 Kypros GP
SJE Y20 332 Pieksämäen Seudun Ampujat
Miki Ylönen
Juuso Ikävalko
Viljo Silmäri
16.8.2014 Orimattila SM
SE Y17 124 Miki Ylönen PiekSA 16.8.2014 Orimattila SM
SE Y15 100 Teemu Ruutana LäSA 16.8.2014 Orimattila SM

Automaattitrap 100 kiekkoa  (1.1.2017 lukien, ennen 75 kiekkoa)

SE M20 88 Tatu Vartiainen HyMa 23.7.2017 Mäntsälä SM
SE M20 90 Juho Mäkelä OSU 25.7.2020 Siilinjärvi SM
SJE M20 232 Orimattilan Seudun Urheiluampujat
Samuel Ruusunen,
Juho Mäkelä,
Elias Ruusunen
OSU 25.7.2020 Siilinjärvi SM
SJE Y20 155 Orimattilan Seudun Urheiluampujat
Elias Ruusunen
Mikko Vehnämaa
Samuel Ruusunen
14.7.2019 Siilinjärvi
SE Y17 80 Kim Vapola KP-V 28.7.2018 Orimattila SM
SE Y17 80 Riku Koskela KRM 28.7.2018 Orimattila SM
SE Y15 60 Viljami Teirikangas KP-V 28.7.2018 Orimattila SM
SE Y15 73 Elias Ruusunen OSU 25.7.2020 Siilinjärvi SM

Kansallinen trap 100 kiekkoa  (1.1.2017 alkaen ennen 75 kiekkoa)

SE M20 95 Tatu Vartiainen HyMa 9.9.2017 Mäntsälä
SJE M20 212 Pohjois-Hämeen Ampujat
Riku Lempinen
Arttu Eskola
Ville Lahtinen
10.6.2018 Siilinjärvi SM
SE Y17 83 Samuli Kiili JMS 11.6.2017 Lempäälä SM
SE Y15 86 Viljami Teirikangas KP-V 10.6.2018 Siilinjärvi SM

Kansallinen skeet 100 kiekkoa (Uusi laji 1.1.2017 alkaen).

SE M20 93 Juhani Moilanen OMAS 16.9.2017 Oulunsalo SM
SE Y15 77 Roope Kanninen IA 16.9.2017 Oulunsalo SM