Omaa ennätystä ei huomioida Suomen ennätyksen sivuamisena.
(Sivuaminen noteerataan, jos sen ampuu eri henkilö)

Joukkue-ennätyksen sivuaminen noteerataan, vaikka kyseessä on saman seuran joukkue, jos joukkueen jäsenten kokoonpano on muuttunut.

Lyhenteet:
SE = Peruskilpailun Suomen ennätys koko pistein ammuttaessa pahvitauluun
DSE = Peruskilpailun Suomen ennätys desimaalien tarkkuudella ammuttaessa elektroniseen tauluun
FSE = Finaalin Suomen ennätys
SJE = Suomen joukkue ennätys koko pistein ammuttaessa pahvitauluun
DSJE = Suomen joukkue ennätys desimaalien tarkkuudella ammuttaessa elektroniseen tauluun

 
KIVÄÄRILAJIT

300m kivääri 3×20 ls.

SE N50
SE N60

300m kivääri 3×40 ls. 

SE N 1132 Henna Viljanen KSF 30.6.2019 Hollola
SE N 1161 Henna Viljanen KSF 30.8.2020 Hollola Ennätystä ei vielä vahvistettu

300m kivääri 2×30 ls.

SE Y70 528 Tapio Lehto LeA 8.8.2020 Hollola SM – Ei vielä vahvistettu
SE Y80 539 Kauko Kaartinen RS 8.8.2020 Hollola SM – Ei vielä vahvistettu

300m kivääri 40 ls, makuu

SE N50 383 Hanna-Kaija Nieminen LeA 27.7.2019 Hollola
SE N60
SE Y80 375 Kauko Kaartinen RS 8.8.2020 Hollola SM – Ei vielä vahvistettu

300m kivääri 60 ls, makuu

SE N 597 Helena Juppala SMY 9.6.2002 Tammisaari
SE N 597 Kati Jumisko SodA 7.6.2003 Tammisaari

300m vakiokivääri 2×30 ls.

SE Y70 544 Tapio Lehto LeA 9.8.2020 Hollola SM – Ei vielä vahvistettu
SE Y80 543 Jussi Ruohonen SaSA 9.8.2020 Hollola SM – Ei vielä vahvistettu

300m vakiokivääri 40 ls, makuu

SE Y75 388 Torsti Hellman Rihla 9.8.2020 Hollola SM – Ei vielä vahvistettu
SE Y80 368 Jussi Ruohonen SaSA 9.8.2020 Hollola SM – Ei vielä vahvistettu

50m kivääri 60 ls, makuu

SE N 598 Viivi Villa MyA 11.7.1998 Salo
SE N 598 Jenni Ranta RSA 19.8.2001 Joensuu
SE N 598 Viivi Koivu MyA 26.5.2007 Säkylä
SE N 598 Marjo Yli-Kiikka IMAS 12.6.2010 Joensuu
DSE N 624,6 Inka Havukainen KitA 6.5.2018 Plzen, Tsékki
SJE N 1769 Rauman Seudun Urheiluampujat
Tiia Törmälä
Jenni Jussila
Helena Valtonen
5.8.2007 Joensuu SM
DSJE N 1844,8 Isonkyrön Metsästys- ja Ampumaseura
Marjo Ylikiikka
Marianne Palo
Riina Karhu
5.8.2017 Salo SM
DSE N50 617,6 Hanna-Kaija Nieminen LeA 15.6.2019 Kouvola
SE N50 580 Tiina Ylä-Outinen KuusA 12.6.2016 Mikkeli
DSE N60 604,5 Eila Väisänen MyA 26.8.2018 Inkoo SM

50m kivääri 3×20 ls.

SE N50 555 Eila Väisänen MyA 5.7.2015 Halikko
SE N60 550 Eila Väisänen MyA 25.8.2018 Inkoo SM

50m kivääri 3×40 ls. 

SE N 1170 Annika Sihvonen SMAS 5.5.2018 Plzen, Tsékki
FSE N 454,6 Emmi Hyrkäs Hahlo 7.7.2019 Halikko
SJE N 3409 Simpeleen Hahlo
Emmi Hyrkäs
Aino Nenonen
Sonja Siitonen
Hahlo 1.8.2020 Kouvola SM

10m ilmakivääri 40 ls.

SE N50 387 Sirkka Savukari KAS 18.3.2012 Kauhava SM
DSE N50 406,5 Sari Nivala YK 5.4.2019 Tampere SM
DSE N60 400,0 Eila Väisänen MyA 1.12.2018 Kouvola

10m ilmakivääri 60 ls. 

DSE N 628,7 Jenna Kuisma KSF 8.12.2018 Turku
FSE N 250,8 Viivi Kemppi MyA 5.1.2019 Sävsjö, Ruotsi  
DSJE N 1836,9 Isonkyrön Metsästys- ja Ampumaseura
Marianne Palo
Marjo Yli-Kiikka
Paula Kaksonen
2.3.2019 Turku SM

10m ilmakivääri 60 ls, makuu

DSE N 634,9 Marjo Yli-Kiikka IMAS 5.4.2019 Tampere SM
DSJE N 1884,1 Simpeleen Hahlo
Emmi Hyrkäs
Sonja Siitonen
Aino Nenonen
5.4.2019 Tampere SM
DSE N50 623,5 Sari Nivala YK 5.4.2019 Tampere SM
DSE N60 621,8 Eila Väisänen MyA 5.4.2019 Tampere SM

10m ilmakivääri, asento 3×20 ls.

SE N 599 Emmi Hyrkäs Hahlo 7.4.2018 Lohja, Kisakallio SM
SJE N 1762 Kyrkslätt Skytteförening
Aina Kivi
Jenna Kuisma
Petra Liljeberg
1.4.2017 Tampere SM
SE N50 576 Eila Väisänen MyA 21.3.2015 Turku SM
SE N60 573 Sirkka-Liisa Collin Rihla 6.4.2019 Tampere SM

10m ilmakivääri, parikilpailu

DSE Y 813,6 Kuusankosken Ampujat
Mika Piipponen
Pinja Tapio
17.2.2019 Jalasjärvi SM
FSE Y 482,8 Kankaanpään Ampumaurheilijat
Alexandra Rosenlew
Niko Elonen
16.2.2019 Jalasjärvi SM

PISTOOLILAJIT

50m pistooli 60 ls.

SE N 549 Kirsti Kaaro KAS 4.7.2015 Halikko
SJE N 1342 Isojoen Urheilijat
Helena Peltoniemi
Heli Fagerström
Taru Teikari
4.8.2018 Halikko SM
SJE N 1408 Etelä-Saimaan Ampujat
Satu Luoto
Minna Tolvanen
Olga Wolkoff
ESA 14.8.2020 Mikkeli SM – Ennätystä ei vielä vahvistettu
SE N50 527 Ritva Karri KokMAS 16.8.2019 Mikkeli SM
SJE N50
SE N60 480 Mirja Aho KP-V 12.8.2017 Leppävesi SM

25m olympiapistooli 60 ls.

SE N 548 Sari Björnholm PAS 10.8.2012 Laukaa SM
SJE N  –  –  –  –  –
SE N50 519 Olga Wolkoff ESA 20.7.2018 Laukaa SM
SJE N50  –  –  –  –  –

25m (urheilu)pistooli 60 ls. 

SE N 584 Ritva Karri KokMAS 2.7.1995 Onttola
FSE N 31 osumaa Ritva Karri KokMAS 5.8.2018 Halikko SM
SJE N 1710 Kokkolan Metsästys- ja Ampumaseura
Ritva Karri
Riitta Kajanus
Sirpa Papinaho
29.7.2001 Hamina
SE N50 582 Ritva Karri KokMAS 17.8.2019 Mikkeli SM
SJE N50 1630 Etelä-Saimaan Ampujat
Olga Wolkoff
Minna Tolvanen
Satu Luoto
17.8.2019 Mikkeli SM
SE N60 538 Ritva Mykrä SA 13.8.2017 Peppävesi SM

10m ilmapistooli 40 ls.

SE N50 379 Ritva Karri KokMAS 7.4.2019 Tampere SM
SJE N50 1056 Satakunnan Ampujat
Tuula Harju
Ritva Lapinniemi
Maarit Lepomäki
13.2.2010 Hämeenlinna SM
SE N60 358 Päivi Mariani-Cerati ESF 13.12.2019 Espoo

10m ilmapistooli 60 ls.

SE N 571 Ritva Karri KokMAS 4.1.2020 Sävsjö, Ruotsi
FSE N 236,4 Ritva Karri KokMAS 5.1.2018 Sävsjö, Ruotsi
SJE N 1666 Poliisien Ampumaseura
Reetta Lustig
Oksana Frojan
Paula Viitasaari
3.3.2019 Turku

10m ilmapistooli, parikilpailu

SE Y Kokkolan Metsästys- ja Ampumaseura
Ritva Karri, Ismo Haapala
16.2.2019 Jalasjärvi SM
FSE Y Lehtimäen Ampujat
Anette Källi, Aki Rantakangas
16.2.2019 Jalasjärvi SM
SE Y50 Kokkolan Metsästys- ja Ampumaseura
Tuula Nenonen, Heino Pitkänen
17.2.2019 Jalasjärvi SM
FSE Y50 Kymppi 64
Liisa Alanko, Juha Jäntti
17.2.2019 Jalasjärvi SM

10m ilmaolympiapistooli 60 ls.

SE N 563 Ella Hakala IMAS 31.3.2019 Ikaalinen SM
SJE N 1478 Isojoen Urheilijat
Heli Fagerström
Helena Peltoniemi
Taru Teikari
7.4.2018 Lohja, Kisakallio SM
SE N50 549 Merja Petäjistö P-HA 7.3.2010 Vammala SM
SE N50 549 Kirsti Kaaro KAS 31.3.2019 Ikaalinen SM
SE N60 327 Riitta Brusila-Räsänen TaU 31.3.2019 Ikaalinen SM

25m vakiopistooli 60 ls.

SE N 564 Ritva Karri KokMAS 4.8.2002 Kouvola
SJE N 1662 Poliisien Ampumaseura
Anne Maukku
Jaana Salo
Paula Viitasaari
15.8.2003 Mikkeli SM
SE N50 560 Ritva Karri KokMAS 17.8.2019 Mikkeli SM
SJE N50  1330 Satakunnan Ampujat
Ritva Mykrä
Leila Linnainmaa
Tarja Sorri
23.7.2016 Mikkeli SM
SE N60 491 Ritva Mykrä SA 17.8.2019 Mikkeli SM

HAULIKKOLAJIT

Trap parikilpailu

SE M/N 143 Jukka Laakso
Satu Mäkelä-Nummela
Orimattilan Seudun Urheiluampujat 20.3.2019 Acapulco, Meksiko
FSE M/N 43 Veli-Matti Matikainen
Mopsi Veromaa
Sibbo Skyttegille 18.8.2018 Mäntsälä SM

Trap, finaaliennätykset

FSE N 44 Satu Mäkelä-Nummela OSU 12.6.2018 Malta  MC
FSE N 44 Marika Salmi OSU 25.8.2018 Oslo, Norja PM

Trap 125 kiekkoa

SE N 123 Satu Mäkelä-Nummela OSU 19.3.2019 Acapulco, Meksico

Skeet, finaaliennätykset

FSE N 58 Marjut Heinonen OSH 17.1.2018 Málaga, Espanja
FSE Y80 71 Esko Rantonen IA 9.8.2020 Hollola SM – Ei vielä vahvistettu

Skeet 125 kiekkoa

SE N 120 Heidi Hämäläinen SSG 14.7.2019 Ilomantsi
SJE N 314 Hyvinkään Metsästysampujat
Katja Poutanen
Maria Mustakangas
Satu Sarmala
6.5.2018 Hyvinkää
SJE Y70 255 Loimaan Laukojat
Reino Jussilainen
Martti Perho
Jorma Hacklin
LL 9.8.2020 Hollola SM – Ei vielä vahvistettu
SE Y75 80 Reino Jussilainen LL 9.8.2020 Hollola SM – Ei vielä vahvistettu
FSE Y75 97 Reino Jussilainen LL 9.8.2020 Hollola SM – Ei vielä vahvistettu
SE Y80 60 Esko Rantonen IA 9.8.2020 Hollola SM – Ei vielä vahvistettu
FSE Y80 71 Esko Rantonen IA 9.8.2020 Hollola SM – Ei vielä vahvistettu

Kaksoistrap 150 kiekkoa

SE N 114 Mopsi Veromaa SSG 6.8.2018 Itävalta EM
SJE N 267 Orimattilan Seudun Urheiluampujat
Marika Salmi
Satu Pylkkänen
Marja Maunula
14.9.2019 Orimattila SM

Automaattitrap 100 kiekkoa 

SE N 95 Marika Salmi OSU 29.7.2018 Orimattila SM
SE N50 72 Ulla Vartiainen MKMS 25.7.2020 Siilinjärvi SM
SE Y75 84 Aimo Varis ViitA 24.7.2020 Siilinjärvi SM
SE Y80 69 Martti Teini ESF 24.7.2020 Siilinjärvi SM
SJE N 231 Lahden Ampumaseura
Anu Salomaa,
Sara Nummela,
Silja Nieminen
LAS 26.7.2020 Siilinjärvi SM
SJE Y50 263 Lahden Ampumaseura
Matti Nummela,
Risto Rämö,
Ari Simola
LAS 25.7.2020 Siilinjärvi SM
SJE Y70 220 Raseborgs Skyttar
Rolf Hellgren,
Guy Finnberg,
Jarl Österman
RS 24.7.2020 Siilinjärvi SM

Kansallinen trap 100 kiekkoa 

SE N 88 Satu Pylkkänen KaMy58 10.6.2018 Siilinjärvi SM
SJE N 240 Kaustisen Pohjan-Veikot
Merja Ahola
Lotta Seppinen
Johanna Vähäpesola
10.6.2018 Siilinjärvi SM

Kansallinen skeet 100 kiekkoa

SE N 97 Marjut Heinonen OSH 1.7.2017 Oulunsalo
SJE N 264 Hyvinkään Metsästysampujat
Satu Sarmala
Katja Poutanen
Maria Mustakangas
25.8.2018 Hyvinkää
SE N50 77 Hanna-Leena Wejberg HyMa 22.8.2020 Loppi SM – Ennätystä ei vielä vahvistettu
SE Y70 93 Jorma Hacklin LL 22.8.2020 Loppi SM – Ennätystä ei vielä vahvistettu
SJE Y70 250 Loimaan Laukojat
Martti Perho
Jorma Hacklin
Reino Jussilainen
LL 22.8.2020 Loppi SM – Ennätystä ei vielä vahvistettu
SE Y75 80 Reino Jussilainen LL 22.8.2020 Loppi SM – Ennätystä ei vielä vahvistettu
SE Y80 70 Matti Halme HyMa 22.8.2020 Loppi SM – Ennätystä ei vielä vahvistettu

LIIKKUVAN MAALIN LAJIT

10m liikkuva maali 20+20 ls, nj.

SE N50 336 Tiina Aalto ESF 20.2.2016 Tampere SM
SE N60 258 Kaija Häyrinen KAMS 2.12.2017 Kuopio
SE Y75 310 Veikko Hakala SaarA 29.2.2020 Lappeenranta

10m liikkuva maali 30+30 ls,  nj.

SE N 563 Ida Heikkilä KeuSA 5.1.2020 Pori

10m liikkuva maali 40 ls,  sj.

SE N 379 Ida Heikkilä K-64 8.3.2020 Lappeenranta
SJE N 1037 Kosken TL Eränkävijät
Anne Aho
Marika Salminen
Mervi Hannula
18.2.2001 Koski TL
SE N50 332 Tiina Aalto ESF 18.2.2017 Pori SM
SE N60 264 Kaija Häyrinen KAMS 2.12.2017 Kuopio
SJE Y60 941 Kymppi 64
Erkki Elkelä
Pekka Toukola
Matti Suoranta
K-64 1.3.2020 Lappeenranta
SE Y75 336 Veikko Hakala SaarA 29.2.2020 Lappeenranta

50m liikkuva maali 40 ls, sj.

SE N 382 Marika Salminen KoE 21.7.2002 Halikko
SJE N 1070 Kosken TL Eränkävijät
Anne Aho
Marika Salminen
Mervi Hannula
15.8.2004 Tampere SM
SE N50 352 Sirkka Savukari ESA 12.8.2012 Kuopio SM
SE N60 291 Kaija Häyrinen KAMS 6.8.2017 Kuopio SM

50m liikkuva maali 30+30 ls, nj.

SE N 582 Ann Sjökvist-Salminen RSA 23.7.1988 Pieksämäki SM
SJE N 1627 Kosken TL Eränkävijät
Anne Aho
Marika Salminen
Mervi Hannula
14.7.2001 Koski TL SM

50m liikkuva maali 20+20 ls, nj.

SE N50 347 Tiina Aalto ESF 5.8.2017 Kuopio SM
SE N60 299 Kaija Häyrinen KAMS 16.7.2017 Kuopio

100m hirvi kertalaukaukset 40 x1

SE N 380 Marika Salminen KoE 22.7.2001 Halikko
SJE N 517 Kosken TL Eränkävijät
Anne Aho
Mervi Hannula
Marika Salminen
31.7.1999 Koski TL
SE N50 333 Sirkka Savukari ESA 10.8.2013 Kuopio SM
SE N60 263 Kaija Häyrinen KAMS 16.7.2017 Kuopio