Omaa ennätystä ei huomioida Suomen ennätyksen sivuamisena.
(Sivuaminen noteerataan, jos sen ampuu eri henkilö)

Joukkue-ennätyksen sivuaminen noteerataan, vaikka kyseessä on saman seuran joukkue, jos joukkueen jäsenten kokoonpano on muuttunut.

Lyhenteet:
SE = Peruskilpailun Suomen ennätys koko pistein ammuttaessa pahvitauluun
DSE = Peruskilpailun Suomen ennätys desimaalien tarkkuudella ammuttaessa elektroniseen tauluun
FSE = Finaalin Suomen ennätys
SJE = Suomen joukkue ennätys koko pistein ammuttaessa pahvitauluun
DSJE = Suomen joukkue ennätys desimaalien tarkkuudella ammuttaessa elektroniseen tauluun

 
KIVÄÄRILAJIT

300m kivääri 3×20 ls.

SE N50
SE N60

300m kivääri 3×40 ls. 1.1.2018 alkaen

SE N 1130 Satu Korhola MA 10.6.2018 Hollola

300m kivääri 40 ls.

SE N50
SE N60

300m kivääri 60 ls, makuu

SE N 597 Helena Juppala SMY 9.6.2002 Tammisaari
SE N 597 Kati Jumisko SodA 7.6.2003 Tammisaari

50m kivääri 60 ls, makuu

SE N 598 Viivi Villa MyA 11.7.1998 Salo
SE N 598 Jenni Ranta RSA 19.8.2001 Joensuu
SE N 598 Viivi Koivu MyA 26.5.2007 Säkylä
SE N 598 Marjo Yli-Kiikka IMAS 12.6.2010 Joensuu
DSE N 624,6 Inka Havukainen KitA 6.5.2018 Plzen, Tsékki
SJE N 1769 Rauman Seudun Urheiluampujat
Tiia Törmälä
Jenni Jussila
Helena Valtonen
5.8.2007 Joensuu SM
DSJE N 1844,8 Isonkyrön Metsästys- ja Ampumaseura
Marjo Ylikiikka
Marianne Palo
Riina Karhu
5.8.2017 Salo SM
DSE N50 609,6 Minna Nygård KokMAS 26.8.2018 Inkoo SM
SE N50 580 Tiina Ylä-Outinen KuusA 12.6.2016 Mikkeli
DSE N60 604,5 Eila Väisänen MyA 26.8.2018 Inkoo SM

50m kivääri 3×40 ls, finaaliennätykset

FSE N 455,5 Katariina Laine HlAS 28.8.2015 Inkoo SM

50m kivääri 3×20 ls.

SE N50 555 Eila Väisänen MyA 5.7.2015 Halikko
SE N60 550 Eila Väisänen MyA 25.8.2018 Inkoo SM

50m kivääri 3×40 ls. 1.1.2018 alkaen

SE N 1170 Annika Sihvonen SMAS 5.5.2018 Plzen, Tsékki
SJE N 3391 Kyrkslätt Skytteförening
Henna Viljanen
Petra Liljeberg
Jenna Kuisma
3.8.2018 Halikko
FSE N 450,7 Annika Sihvonen SMAS 1.7.2018 Halikko

10m ilmakivääri, finaaliennätykset

FSE N 250,2 Marianne Palo IMAS 6.1.2018 Sävsjö, Ruotsi

10m ilmakivääri 40 ls.

SE N50 387 Sirkka Savukari KAS 18.3.2012 Kauhava SM
DSE N50 398,4 Eila Väisänen MyA 1.4.2017 Tampere SM
SE N60

10m ilmakivääri 60 ls. 1.1.2018 alkaen

SE N


10m ilmakivääri 60 ls, makuu

DSE N 633,4 Mira Mäkelä LappjA 7.4.2018 Lohja, Kisakallio SM
DSJE N 1870,8 Myllykosken Ampujat
Suvi Petäjäsaari
Eila Väisänen
Tiina
Ylä-Outinen
31.3.2017 Tampere SM
 DSE N50 620,8 Eila Väisänen MyA 31.3.2017 Tampere SM
DSE N60 607,3 Sirkka-Liisa Collin Rihla 6.4.2018 Lohja, Kisakallio SM

10m ilmakivääri, asento 3×20 ls.

SE N 597 Annika Sihvonen SMAS 22.3.2015 Turku SM
SE N 599 Emmi Hyrkäs Hahlo 7.4.2018 Lohja, Kisakallio SM
SJE N 1762 Kyrkslätt Skytteförening
Aina Kivi
Jenna Kuisma
Petra Liljeberg
1.4.2017 Tampere SM
SE N50 576 Eila Väisänen MyA 21.3.2015 Turku SM

PISTOOLILAJIT

50m pistooli 60 ls.
Uusi sarja N60 1.1.2017 alkaen

SE N 549 Kirsti Kaaro KAS 4.7.2015 Halikko
SJE N 1342 Isojoen Urheilijat
Helena Peltoniemi
Heli Fagerström
Taru Teikari
4.8.2018 Halikko SM
SE N50 509 Jaana Salo HyMAS 24.7.2015 Laukaa SM
SJE N50
SE N60 480 Mirja Aho KP-V 12.8.2017 Leppävesi SM

25m olympiapistooli 60 ls.

SE N 548 Sari Björnholm PAS 10.8.2012 Laukaa SM
SJE N  –  –  –  –  –
SE N50 519 Olga Wolkoff ESA 20.7.2018 Laukaa SM
SJE N50  –  –  –  –  –

25m (urheilu) pistooli 60 ls.
Uusi sarja N60 1.1.2017 alkaen

SE N 584 Ritva Karri KokMAS 2.7.1995 Onttola
FSE N 31 osumaa Ritva Karri KokMAS 5.8.2018 Halikko SM
SJE N 1710 Kokkolan Metsästys- ja Ampumaseura
Ritva Karri
Riitta Kajanus
Sirpa Papinaho
29.7.2001 Hamina
SE N50 563 Sirkka Ylistö MuurY 28.6.2009 Mikkeli
SJE N50 1525 Satakunnan Ampujat
Leila Linnainmaa
Ritva Mykrä
Tarja Sorri
23.7.2016 Mikkeli SM
SE N60 538 Ritva Mykrä SA 13.8.2017 Peppävesi SM

10m ilmapistooli 40 ls.

SE N50 374 Eeva Vilander OSU 11.3.2011 Vierumäki SM
SJE N50 1056 Satakunnan Ampujat
Tuula Harju
Ritva Lapinniemi
Maarit Lepomäki
13.2.2010 Hämeenlinna SM
SE N60 356 Päivi Mariani-Cerati ESF 12.1.2018 Espoo

10m ilmapistooli 60 ls. 1.1.2018 alkaen

SE N 564 Reetta Hynninen PAS 25.1.2018 München, Saksa
SE N 564 Ritva Karri KokMAS 27.5.2018 München, Saksa
FSE N
SJE N

10m ilmaolympiapistooli 60 ls.

SE N 553 Kirsti Kaaro KAS 7.4.2018 Lohja, Kisakallio SM
SJE N 1478 Isojoen Urheilijat
Heli Fagerström
Helena Peltoniemi
Taru Teikari
7.4.2018 Lohja, Kisakallio SM
SE N50 549 Merja Petäjistö P-HA 7.3.2010 Vammala SM
SE N60 295 Riitta Brusila-Räsänen TaU 6.4.2018 Lohja, Kisakallio SM

25m vakiopistooli 60 ls.
Uusi sarja N60 1.1.2017 alkaen

SE N 564 Ritva Karri KokMAS 4.8.2002 Kouvola
SJE N 1662 Poliisien Ampumaseura
Anne Maukku
Jaana Salo
Paula Viitasaari
15.8.2003 Mikkeli SM
SE N50 552 Sirkka Ylistö MuurY 28.6.2009 Mikkeli
SJE N50  1330 Satakunnan Ampujat
Ritva Mykrä
Leila Linnainmaa
Tarja Sorri
23.7.2016 Mikkeli SM
SE N60 490 Ritva Mykrä SA 13.8.2017 Leppävesi SM

HAULIKKOLAJIT

Trap parikilpailu

SE 138 Veli-Matti Matikainen
Mopsi Veromaa
Sibbo Skyttegille 18.8.2018 Mäntsälä SM
FSE 43 Veli-Matti Matikainen
Mopsi Veromaa
Sibbo Skyttegille 18.8.2018 Mäntsälä SM

Trap, finaaliennätykset

FSE N 44 Satu Mäkelä-Nummela OSU 12.6.2018 Malta  MC
FSE N 44 Marika Salmi OSU 25.8.2018 Oslo, Norja PM

Trap 125 kiekkoa, 1.1.2018 alkaen

SE N 121 Satu Mäkelä-Nummela OSU 13.5.2018 Brono, Tsékki

Skeet, finaaliennätykset

FSE N 58 Marjut Heinonen OSH 17.1.2018 Málaga, Espanja

Skeet 125 kiekkoa, 1.1.2018 alkaen

SE N 119 Marjut Heinonen OSH 17.1.2018 Málaga, Espanja
SJE N 314 Hyvinkään Metsästysampujat
Katja Poutanen
Maria Mustakangas
Satu Sarmala
6.5.2018 Hyvinkää

Kaksoistrap 150 kiekkoa 1.1.2018 alkaen

SE N 114 Mopsi Veromaa SSG 6.8.2018 Itävalta EM
SJE N 203 Mäntsälän Kennel- ja Metsästysseura
Kirsi Yliluoma
Tanja Valtonen
Ulla Vartiainen
5.8.2018 Mäntsälä SM

Automaattitrap 100 kiekkoa 1.1.2017 alkaen
(Ennen 75 kiekkoa).

SE N 95 Marika Salmi OSU 29.7.2018 Orimattila SM
SJE N  207 Kaustisen Pohjan-Veikot
Lotta Seppinen, Merja Ahola, Jutta Kero
22.7.2017 Mäntsälä SM

Kansallinen trap 100 kiekkoa 1.1.2017 alkaen
(Ennen 75 kiekkoa)

SE N 88 Satu Pylkkänen KaMy58 10.6.2018 Siilinjärvi SM
SJE N 240 Kaustisen Pohjan-Veikot
Merja Ahola
Lotta Seppinen
Johanna Vähäpesola
10.6.2018 Siilinjärvi SM

Kansallinen skeet
Uusi laji 1.1.2017 alkaen

SE N 97 Marjut Heinonen OSH 1.7.2017 Oulunsalo
SJE N 264 Hyvinkään Metsästysampujat
Satu Sarmala
Katja Poutanen
Maria Mustakangas
25.8.2018 Hyvinkää

LIIKKUVAN MAALIN LAJIT

10m liikkuva maali 20+20 nj.

SE N50 336 Tiina Aalto ESF 20.2.2016 Tampere SM
SE N60 258 Kaija Häyrinen KAMS 2.12.2017 Kuopio

10m liikkuva maali 30+30 nj.

SE N

10m liikkuva maali 40 sj.

SE N 376 Marika Salminen KoE 29.4.2012 Inkoo
SJE N 1037 Kosken TL Eränkävijät
Anne Aho
Marika Salminen
Mervi Hannula
18.2.2001 Koski TL
SE N50 332 Tiina Aalto ESF 18.2.2017 Pori SM
SE N60 264 Kaija Häyrinen KAMS 2.12.2017 Kuopio

50m liikkuva maali 40 sj.

SE N 382 Marika Salminen KoE 21.7.2002 Halikko
SJE N 1070 Kosken TL Eränkävijät
Anne Aho
Marika Salminen
Mervi Hannula
15.8.2004 Tampere SM
SE N50 352 Sirkka Savukari ESA 12.8.2012 Kuopio SM
SE N60 291 Kaija Häyrinen KAMS 6.8.2017 Kuopio SM

50m liikkuva maali 30+30 nj.

SE N 582 Ann Sjökvist-Salminen RSA 23.7.1988 Pieksämäki SM
SJE N 1627 Kosken TL Eränkävijät
Anne Aho
Marika Salminen
Mervi Hannula
14.7.2001 Koski TL SM

50m liikkuva maali 20+20 nj.

SE N50 347 Tiina Aalto ESF 5.8.2017 Kuopio SM
SE N60 299 Kaija Häyrinen KAMS 16.7.2017 Kuopio

100m hirvi 40 x1

SE N 380 Marika Salminen KoE 22.7.2001 Halikko
SJE N 517 Kosken TL Eränkävijät
Anne Aho
Mervi Hannula
Marika Salminen
31.7.1999 Koski TL
SE N50 333 Sirkka Savukari ESA 10.8.2013 Kuopio SM
SE N60 263 Kaija Häyrinen KAMS 16.7.2017 Kuopio